Dziewięcioosobowy zespół młodych ludzi samodzielnie planuje i organizuje warsztaty, podczas których uczestnicy uczą się m.in., jak postępować w przypadku krwotoku z nosa, jak bezpiecznie ułożyć osobę nieprzytomną oraz jak skutecznie wezwać pomoc, dzwoniąc pod numer 112. Harcerze pokazują także, jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomach oraz jak używać defibrylatora AED.
Dotychczas ich szkolenia objęły większość szkół podstawowych w Konstancinie-Jeziornie, a także placówki w Wiązownie i Załęczu Małym. Swoją wiedzę przekazywali również podczas dużych wydarzeń, takich jak tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czy listopadowe święto jeździeckie Hubertusa w Stajni Chojnów.
Projekt „Wiedza, która ratuje” realizują wędrowniczki i wędrownicy 7 Konstancińskiej Drużyny Wędrowniczej „Witula” oraz 15 Konstancińskiej Drużyny Wędrowniczej „Lawenda”. Ich zaangażowanie i umiejętności potwierdzają brązowe odznaki „Ratownik ZHP”, zdobyte na harcerskich kursach, które z dumą noszą na mundurach. Wielu z nich działa również w Harcerskim Klubie Ratowniczym „Eskulap”, który nie tylko promuje wiedzę o pierwszej pomocy, ale także zabezpiecza imprezy masowe i organizuje szkolenia.
Udział w olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii” daje im nie tylko satysfakcję z pomagania innym, ale także szansę na zdobycie prestiżowego certyfikatu zarządzania projektami, wydawanego przez międzynarodową organizację Project Management Institute ATP. To dowód na to, że nawet młodzi ludzie mogą zmieniać świat na lepsze – ucząc innych umiejętności, które mogą uratować życie.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz