Zamknij
WAŻNE

Krwiodawcy znów potrzebni. Akcja zbiórki krwi w Konstancinie

. 13:13, 18.03.2026 Aktualizacja: 13:14, 18.03.2026
Skomentuj Krwiodawcy znów potrzebni. Akcja zbiórki krwi w Konstancinie

KONSTANCIN-JEZIORNA Mieszkańcy Konstancina-Jeziorny ponownie będą mieli okazję podzielić się tym, co najcenniejsze – krwią. Zbiórka odbędzie się w czwartek 19 marca

Klub Honorowych Dawców Krwi „Legion” – oddział w Konstancinie-Jeziornie zaprasza do udziału w kolejnej tegorocznej zbiórce, która odbędzie się w czwartek, 19 marca.

Mobilny ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaparkuje przed Urzędem Miasta i Gminy i będzie dostępny dla dawców w godzinach 8.30–13.00. To już druga akcja krwiodawstwa organizowana w tym roku w tej lokalizacji.

Organizatorzy zachęcają wszystkich zdrowych mieszkańców do udziału, przypominając, że zapotrzebowanie na krew jest stałe, a każda donacja może uratować życie. Kolejne terminy zbiórek zaplanowano na: 21 maja, 30 lipca, 1 października oraz 3 grudnia.

Kto może oddać krew?

Dawcą może zostać każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat (w przypadku pierwszej donacji – do 60. roku życia), ważąca powyżej 50 kilogramów. Istotne jest również zachowanie odpowiednich proporcji wzrostu do masy ciała oraz znajomość języka polskiego w stopniu umożliwiającym wypełnienie kwestionariusza i udział w wywiadzie medycznym.

Przed oddaniem krwi warto odpowiednio się przygotować. Dawca powinien być wypoczęty, dzień wcześniej wypić około dwóch litrów płynów oraz zjeść lekki posiłek. W dniu donacji należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego, ograniczyć palenie papierosów i bezwzględnie zrezygnować z alkoholu. Nie należy także zgłaszać się do punktu poboru w przypadku przeziębienia lub podczas przyjmowania leków. Konieczne jest posiadanie dokumentu tożsamości.

Korzyści dla dawców

Na osoby oddające krew tradycyjnie czeka słodki poczęstunek. Dawcy mogą również liczyć na dzień wolny od pracy, zwrot kosztów dojazdu oraz możliwość odliczenia darowizny od podatku dochodowego. Przysługuje im także rekompensata za czas poświęcony na badania lekarskie związane z oddaniem krwi.

Organizatorzy podkreślają, że udział w akcji to nie tylko realna pomoc potrzebującym, ale także wyraz społecznej solidarności. Każda kropla krwi może mieć znaczenie.

(.)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu piasecznonews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%