Gmina Lesznowola pozyskała imponujące 41,2 mln zł dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Środki pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy i zostaną przeznaczone na realizację projektu „Poprawa efektywności energetycznej budynków oświatowych”.
Celem projektu jest nie tylko modernizacja infrastruktury szkół i przedszkoli, ale także realne działania na rzecz ochrony środowiska, wdrożenie odnawialnych źródeł energii oraz podnoszenie świadomości mieszkańców w zakresie efektywności energetycznej i zmian klimatycznych.
Zakrojona na szeroką skalę modernizacja
W ramach inwestycji termomodernizacją objętych zostanie aż dziewięć placówek oświatowych, w tym siedem szkół zlokalizowanych w: Zamieniu, Mysiadle, Łazach, Lesznowoli, Mrokowie, Nowej Iwicznej i w filii szkoły w Łazach oraz dwa przedszkola – w Zamieniu (oddział w Zgorzale) i Wólce Kosowskiej.
Zakres prac obejmie m.in.:
Dzięki tym działaniom znacząco poprawi się efektywność energetyczna gminnych placówek edukacyjnych, zmniejszą się koszty ich utrzymania, a udział OZE w bilansie energetycznym gminy wzrośnie. To także konkretny krok w kierunku zmniejszenia emisji zanieczyszczeń i poprawy jakości życia mieszkańców.
Projekt modernizacji to nie tylko inwestycje w infrastrukturę. Gmina wdraża również program „Zielona Lesznowola”, który ma charakter edukacyjny i informacyjny. Zakłada on m.in. utworzenie:
Umowę na realizację projektu podpisali Wójt Gminy Lesznowola Marta Natalia Maciejak, Zastępca Skarbnika Gminy Jolanta Jabłonkowska oraz Zarząd NFOŚiGW – Prezes Dorota Zawadzka-Stępniak i Wiceprezes Józef Matysiak.
To strategiczna inwestycja, która nie tylko obniży rachunki za energię, ale również przyczyni się do poprawy komfortu nauki dzieci i młodzieży oraz zwiększy świadomość ekologiczną całej społeczności. Lesznowola stawia na zieloną, nowoczesną i odpowiedzialną przyszłość.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz