Zamknij

Obsiedliny, czyli szczęśliwy Cieciszew

19:30, 03.02.2017
Skomentuj
KONSTANCIN-JEZIORNA W sobotę oficjalnie otwarto po remoncie świetlicę w Cieciszewie. Był tort, mnóstwo podziękowań, a na zakończenie - zabawa karnawałowa    W ubiegłym roku budynek przeszedł całkowitą metamorfozę za około 500 tys. zł. Poza dachem w powstałej 43 lata temu mleczarni wymieniono wszystko, do tego od podstaw powstała toaleta. Jest też kuchnia, która do wiosny ma być wyposażona. - Nie żałujemy pieniędzy na obiekty, które integrują lokalną społeczność. Chcemy dzieci i młodzież wyciągnąć sprzed komputera, a starszych sprzed telewizora. W kolejce czeka już kilka kolejnych świetlic do remontu lub budowy, domagają się tego lokalne społeczności - mówił podczas uroczystości burmistrz Kazimierz Jańczuk. W sobotni wieczór włodarza słuchało ponad sto osób. Burmistrz przekazał mieszkańcom nowoczesny rzutnik multimedialny. - Chyba czyta pan w naszych myślach - zareagował na ten dar Zbigniew Durajczyk, sołtys Ciecieszewa.Było szaro, buro i zimno

W zbliżające się ferie w świetlicy będą wyświetlane bajki dla dzieci

    W świetlicy, która otworzyła podwoje w grudniu, już co pewien czas organizowane są seanse kinowe.

- Od Konstancińskiego Domu Kultury otrzymaliśmy licencję na wyświetlanie filmów, aby było to legalne. W ferie pokażemy bajki dla dzieci. Zapraszamy także mieszkańców sąsiednich sołectw - mówi Durajczyk.

W obiekcie odbyły się już także wspólny opłatek połączony z robieniem ozdób choinkowych oraz sylwester. Koło seniora, które zawiązało się w Cieciszewie, pracuje nad tym, aby zajęć w nowym lokum przybywało. Planowane są warsztaty komputerowe dla starszych osób, będą też zajęcia kulinarne. - Chcemy uaktywnić mieszkańców. Żeby przyszli do świetlicy, porozmawiali, pośmiali się, zamiast siedzieć w domu i się nudzić. Na pewno ruszymy z gimnastyką, taką rehabilitacją dla starszych osób - zapowiada Maria Matejak, która mieszka w Cieciszewie od 68 lat. Pamięta jak w dawnej mleczarni było przed remontem szaro, buro i zimno. - Po zebraniach wiejskich wszyscy z niej uciekali. Teraz to co innego - komentuje.

W sobotę padło wiele miłych słów i pochwał, najwięcej pod adresem władz miasta i sołtysa.  Andrzej Cieślawski, przewodniczący rady miejskiej, wraz z grupa radnych, podarowali mieszkańcom trzy kwiaty na trzy okna świetlicy. Później wzniesiono toast grzanką, czyli regionalnym napojem wykonanym zgodnie z łużycką tradycją z czekolady, masła, miodu i odrobiny spirytusu. Następnie wniesiono tort z herbem wsi - Rochem.

Kraina sera i miodu    Bo Cieciszew to najstarsza wieś w gminie - jej dzieje sięgają XIII wieku - i jedna z najludniejszych. Obecnie liczy około 270 mieszkańców i przyciąga kolejnych. Sobotnią uroczystość poprowadziła Urszula Chińcz, prezenterka telewizyjna, a prywatnie córka nieżyjącego już dziennikarza Andrzeja Turskiego. - Do Cieciszewa przeprowadziłam się prawie 10 lat temu z Warszawy. Jestem nim zachwycona. Najbardziej ciszą, spokojem, sąsiadami, społecznością kultywującą tradycję i historię - mówi.

Podczas obsiedlin można było skosztować profesjonalnie wytwarzanych na miejscu specjałów: serów podpuszczkowych i miodów. Wieczór zakończyła zabawa karnawałowa z muzyką na żywo.

Piotr Chmielewski

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu piasecznonews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%