Polska zamówiła 45 mln szczepionek przeciw Covid. Kiedy zaczną się szczepienia?

5

Od początku epidemii ludzie na całym świecie wyczekiwali szczepionki, która powstrzyma rozprzestrzenianie się COVID-19. Dzięki miesiącom ciężkiej pracy naukowców już niedługo będziemy mogli rozpocząć szczepienia. Będą one darmowe i dobrowolne. Polska podpisała umowy na zakup ponad 45 mln dawek szczepionek, po ich zatwierdzeniu przez europejskie instytucje. To największa operacja logistyczna związana ze zdrowiem Polaków. Szczepionka to bardzo ważny element walki z koronawirusem, ale kluczowa jest również nasza wzajemna odpowiedzialność. Chroń siebie i innych – przestrzegaj obowiązujących zasad bezpieczeństwa!

Umowy na zakup szczepionek zostały podpisane

Zdrowie i bezpieczeństwo obywateli jest dla nas priorytetem. Polski rząd podpisał umowy na zakup szczepionki przeciwko COVID-19 z trzema firmami:

 • Pfizer BioNtech;
 • Johnson&Johnson;
 • AstraZeneca.

Po zatwierdzeniu ich przez europejskie instytucje, do naszego kraju trafi ponad 45 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19.

CZYTAJ TAKŻE:  Ofiara śmiertelna. Zakażeń znów powyżej setki

Proces szczepień przeciwko COVID-19 to największa operacja logistyczna związana ze zdrowiem Polaków. Obecnie trwają prace nad Rządową Strategią Szczepień, która zostanie przyjęta przez Radę Ministrów po konsultacjach w połowie grudnia.

Szczepionka – dla kogo w pierwszej kolejności?

Koronawirus to poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Zależy nam, aby w pierwszej kolejności ze szczepionek skorzystały osoby szczególnie narażone, czyli:

 • pracownicy służy zdrowia;
 • mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej i pacjenci Zakładów Leczniczo-Opiekuńczych;
 • osoby powyżej 60. roku życia;
 • służby, które wspomagają walkę z COVID-19 – m.in. policja i wojsko.

Proces szczepień

Proces rejestracji powszechnych szczepień rozpocznie się w lutym 2021 r. Wszystko jednak zależy od decyzji Europejskiej Agencji Lekowej. Proces będzie prosty i jednocześnie bezpieczny. Jak będzie wyglądał?

 1. Rejestracja – online: przez infolinię lub u lekarza POZ, na specjalnej stronie www lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta.
 2. Zgłoszenie do punktu szczepień – kwalifikacja przez lekarza lub pielęgniarkę.
 3. Wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu.
 4. Powtórzenie procesu po upływie 21 dni – bez konieczności ponownej rejestracji.
CZYTAJ TAKŻE:  Spadek liczby zakażeń!

4 grudnia rusza nabór podmiotów, które będą organizowały punkty szczepień. Szczepienia będą realizowane:

 • stacjonarnie w placówkach POZ;
 • innych stacjonarnych placówkach medycznych;
 • w mobilnych zespołach szczepiących;
 • w centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.

Aby rejestracja na szczepienia była jeszcze łatwiejsza, od 15 grudnia uruchomimy specjalną infolinię. Będzie ona przeznaczona tylko tematowi szczepionek przeciwko COVID-19.

Źródło: gov.pl

5 KOMENTARZE

 1. skoro nas jest ok 38 mln z tego odjąć dzieci do lat 12 to znaczy że będziemy szczepieni dwa razy ,czy znów komuś się wagary z matematyki odbijają czkawką

 2. Władza w TV sugeruje, że jak się kto zaszczepi, to będzie zwolniony z jakichś „obostrzeń”. Przypuszczam, że chodzi tu np. o bezsensowne (a często wręcz szkodliwe dla zdrowia) noszenie na pysku jakichś szmat pod groźbą kar finansowych.
  Ja sam z tego powodu zamierzam się jak najszybciej zapisać w kolejkę do szczepienia, a potem śledzić wiadomości o tym, jakie to nieprzewidziane wcześniej „sensacje” występują w następstwie szczepień. Jak już po roku czy dwóch doczekam się swojej kolejki (bo w bajki o błyskawicznym tempie szczepień w Polsce nie wierzę; w RFN zaplanowali, że zaszczepienie całej populacji zajmie im 2 lata, więc w Polsce realnie będzie to ..… – niech każdy sam sobie dopowie), to zdecyduję – warto czy nie.
  Innym też taką strategię zalecam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię