Od początku epidemii ludzie na całym świecie wyczekiwali szczepionki, która powstrzyma rozprzestrzenianie się COVID-19. Dzięki miesiącom ciężkiej pracy naukowców już niedługo będziemy mogli rozpocząć szczepienia. Będą one darmowe i dobrowolne. Polska podpisała umowy na zakup ponad 45 mln dawek szczepionek, po ich zatwierdzeniu przez europejskie instytucje. To największa operacja logistyczna związana ze zdrowiem Polaków. Szczepionka to bardzo ważny element walki z koronawirusem, ale kluczowa jest również nasza wzajemna odpowiedzialność. Chroń siebie i innych – przestrzegaj obowiązujących zasad bezpieczeństwa!
Umowy na zakup szczepionek zostały podpisane
Zdrowie i bezpieczeństwo obywateli jest dla nas priorytetem. Polski rząd podpisał umowy na zakup szczepionki przeciwko COVID-19 z trzema firmami:
- Pfizer BioNtech;
- Johnson&Johnson;
- AstraZeneca.
Po zatwierdzeniu ich przez europejskie instytucje, do naszego kraju trafi ponad 45 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19.
Proces szczepień przeciwko COVID-19 to największa operacja logistyczna związana ze zdrowiem Polaków. Obecnie trwają prace nad Rządową Strategią Szczepień, która zostanie przyjęta przez Radę Ministrów po konsultacjach w połowie grudnia.
Szczepionka – dla kogo w pierwszej kolejności?
Koronawirus to poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Zależy nam, aby w pierwszej kolejności ze szczepionek skorzystały osoby szczególnie narażone, czyli:
- pracownicy służy zdrowia;
- mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej i pacjenci Zakładów Leczniczo-Opiekuńczych;
- osoby powyżej 60. roku życia;
- służby, które wspomagają walkę z COVID-19 – m.in. policja i wojsko.
Proces szczepień
Proces rejestracji powszechnych szczepień rozpocznie się w lutym 2021 r. Wszystko jednak zależy od decyzji Europejskiej Agencji Lekowej. Proces będzie prosty i jednocześnie bezpieczny. Jak będzie wyglądał?
- Rejestracja – online: przez infolinię lub u lekarza POZ, na specjalnej stronie www lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta.
- Zgłoszenie do punktu szczepień – kwalifikacja przez lekarza lub pielęgniarkę.
- Wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu.
- Powtórzenie procesu po upływie 21 dni – bez konieczności ponownej rejestracji.
4 grudnia rusza nabór podmiotów, które będą organizowały punkty szczepień. Szczepienia będą realizowane:
- stacjonarnie w placówkach POZ;
- innych stacjonarnych placówkach medycznych;
- w mobilnych zespołach szczepiących;
- w centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.
Aby rejestracja na szczepienia była jeszcze łatwiejsza, od 15 grudnia uruchomimy specjalną infolinię. Będzie ona przeznaczona tylko tematowi szczepionek przeciwko COVID-19.
Źródło: gov.pl
W pierwszej kolejności szczepić wściekłe kobiety,by nie roznosiły plagi .
skoro nas jest ok 38 mln z tego odjąć dzieci do lat 12 to znaczy że będziemy szczepieni dwa razy ,czy znów komuś się wagary z matematyki odbijają czkawką
Władza w TV sugeruje, że jak się kto zaszczepi, to będzie zwolniony z jakichś „obostrzeń”. Przypuszczam, że chodzi tu np. o bezsensowne (a często wręcz szkodliwe dla zdrowia) noszenie na pysku jakichś szmat pod groźbą kar finansowych.
Ja sam z tego powodu zamierzam się jak najszybciej zapisać w kolejkę do szczepienia, a potem śledzić wiadomości o tym, jakie to nieprzewidziane wcześniej „sensacje” występują w następstwie szczepień. Jak już po roku czy dwóch doczekam się swojej kolejki (bo w bajki o błyskawicznym tempie szczepień w Polsce nie wierzę; w RFN zaplanowali, że zaszczepienie całej populacji zajmie im 2 lata, więc w Polsce realnie będzie to ..… – niech każdy sam sobie dopowie), to zdecyduję – warto czy nie.
Innym też taką strategię zalecam.
Żeby się nie okazło, że dostawcą będzie gość od respiratorów
Może to być nawet dostawca szambiarek byle mył ręce ,nosił maseczkę i stosował się do zaleceń.