Skarby z dawnego Polkoloru trafią do Muzeum Piaseczna

0

PIASECZNO Będące w trakcie organizacji Muzeum Piaseczna, w porozumieniu ze spółką HiPark Piaseczno, przejęło część pamiątek po dawnym Polkolorze. Wśród nich są prawdziwe perełki, jak gigantyczna szafa sterownicza z linii stożka, która znajdowała się w budynku zestawiarni i była jednym z symboli zakładu


Muzeum Piaseczna cały czas przygotowuje stałą ekspozycję, którą będzie można oglądać być może już pod koniec tego roku w budynku dawnej plebanii przy kościele św. Anny. Wśród eksponatów znajdą się na pewno pamiątki po fabryce kineskopów.
Pod koniec ubiegłego roku spółka HiPark zwróciła się do burmistrza Piaseczna z pytaniem, czy gmina jest zainteresowana przejęciem pamiątek po dawnym Polkolorze – mówi Paweł Jakuboszczak, asystent muzealny. – Nasza dyrektor, pani Violetta Jarząbkowska, spotkała się z przedstawicielami właściciela tego terenu. Wspólnie wytypowano obiekty do przekazania i ustalono szczegóły.
Ewa Borkowska z firmy, która dwa lata temu kupiła teren po dawnej fabryce przekonuje, że nowemu właścicielowi zależy na tym, aby historia tego miejsca przetrwała.
– Jako inwestor jesteśmy zainteresowani zachowaniem tego dziedzictwa – przekonuje.
Części maszyn i eksponaty przekazane muzeum i tak trafiłyby do utylizacji. Dobrze, że będą miały drugie życie. Mamy świadomość, jak ważną częścią historii Piaseczna był Polkolor.
Obiekty zachowane na terenie dawnego zakładu były przejmowane stopniowo. Były to plakaty, afisze, tablice, plany terenu z zaznaczonymi budynkami, zdjęcia, dokumenty, ale też elementy związane z procesem produkcji jak ekrany kineskopów czy wieszaki z taśmociągu, który przenosił ekrany i stożki kineskopowe między halami. Największym, wymontowanym w środę obiektem jest szafa sterownicza o długości 4 m i wadze kilku ton, która była jednym z symboli zakładu.
W jej wydostaniu i przewiezieniu do magazynu przy ul. Technicznej pomogli nasi przyjaciele z Piaseczyńsko-Grójeckiego Towarzystwa Kolei Wąskotorowej – mówi Paweł Jakuboszczak. – Szafa ta, jak uda się wygospodarować odpowiednią przestrzeń wystawienniczą, na pewno zostanie zaprezentowana mieszkańcom Piaseczna i wzbudzi wiele wspomnień, bo była jednym z najbardziej charakterystycznych elementów Polkoloru.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię