POWIAT Wczoraj włodarze powiatu wyróżnili społeczników, którzy robią wiele, aby przybliżyć mieszkańcom oraz turystom królową polskich rzek


Spływy, rejsy tradycyjnymi drewnianymi łodziami, pikniki z tradycyjną kuchnią nadwiślańskiego Urzecza, zawody sportowe, koncerty muzyki flisackiej – z tymi i wieloma innymi wydarzeniami mieliśmy do czynienia w minionym roku, w którym obchodzony był w naszym kraju jako Rok Rzeki Wisły.

Na naszym terenie – z oczywistych względów – największą grupę miłośników najdłużej polskiej rzeki i jej popularyzatorów stanowią mieszkańcy gmin Góra Kalwaria i Konstancin-Jeziorna. W poniedziałek włodarze w podziękowaniu wręczyli im specjalnie przygotowane na tę okazję statuetki przedstawiające łódki ze stalowymi żaglami.

– Te osoby zrobiły wiele dobrego, wiele pozytywnego zamętu. Na co dzień nie otrzymują za to wynagrodzenia, są pasjonatami – mówił wicestarosta Arkadiusz Strzyżewski.

Wśród wyróżnionych znaleźli się Grażyna Leśniak i Andrzej Stański, założyciele Fundacji Szerokie Wody (która m.in. organizuje Flis Festiwal w Gassach i Zielone Świątki na Urzeczu), dziennikarka Joanna Grela, a także piaseczyńskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (w jego imieniu wystąpił prezes Piotr Rytko). WOPR w ubiegłym roku przygotował koncepcję turystycznego zagospodarowania brzegu Wisły na terenie powiatu „Łączy nas Wisła”. – Mam nadzieję, że nasza ciężka praca nie pójdzie na marne o choć część tych planów uda się zrealizować – powiedział odbierając statuetkę Rytko. Żagle trafiły również w ręce Łukasza Maurycego Stanaszka, który opisał, a w zasadzie przywrócił do życia, liczący 280 lat region etnograficzny Urzecze, a także członków zespołów Łużycanki i URZECZEni propagujących folklor (śpiew, taniec, stroje i kuchnię) nadwiślańskiego obszaru. Statuetkę otrzymali też społecznik Mariusz Cholewski, który lobbuje, aby port w Górze Kalwarii stał się atrakcją dla wielbicieli turystyki wodnej oraz Jakub Chmielewski, właściciel tradycyjnej łodzi wiślanej i promotor rzeki. – Dziękujemy. I nie zapominajcie o Wiśle, która ma ogromny potencjał turystyczny – mówiła Grażyna Leśniak.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię