Zginął z rąk bandytów. Rocznica śmierci policjanta

1

PIASECZNO Podkomisarz Mirosław Żak zginął 19 lat temu na służbie. Kwiaty pod tablicą pamiątkową złożył dziś Komendant Powiatowy Policji w Piasecznie podinsp. Paweł Krauz wraz z I Zastępcą nadkom. Rafałem Pałdyną.

PODKOMISARZ ŻAK MIROSŁAW

ur. 1959 r. – zm. 2002 r.
Naczelnik Sekcji Kryminalnej Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie. 
Służbę w Policji pełnił od 1979 r. Przez 11 lat — w pionie kryminalnym,  ostatnie zajmowane stanowisko to naczelnik sekcji kryminalnej Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie.

Zginął na służbie

23 marca 2002 r. W trakcie wykonywania obowiązków służbowych, w bezpośredniej walce z przestępcami, został śmiertelnie postrzelony przez bandytów.

Bandyci strzelali do policjantów

Bandyci z gangu „Mutanta” 22 marca 2002 roku na drodze pod Piasecznem zrabowali tira przewożącego telewizory. Towar ukryli na posesji w Parolach koło Nadarzyna. Dzień później ciężarówkę odkryli kryminalni. Policjanci dowodzeni przez podkomisarza Mirosława Żaka spisywali odzyskany sprzęt. Późnym popołudniem na miejsce kilkoma samochodami przyjechali gangsterzy. Bandyci zaczęli strzelać do nieumundurowanych policjantów. Prawdopodobnie nie uwierzyli, że to policjnci myśląc, że mają do czynienia z konkurencyjnym gangiem.
Przestępcy byli wyposażeni w broń automatyczną, policjanci w pistolety. Żak nie miał przy sobie broni. Policjanci na serię z karabinów maszynowych odpowiadali pojedynczymi strzałami. Mirosław Żak został śmiertelnie postrzelony.
Policja szybko ustaliła tożsamość grupy przestępczej. Część bandytów zatrzymano od razu, pozostałych tropiono przez kolejne dwa lata. Na czele bandy stał Jerzy B. ps. „Mutant”. Zatrzymano go w lutym 2004 roku.

CZYTAJ TAKŻE:  W 21 lat od strzelaniny w Parolach, ulica otrzymała imię zastrzelonego podkomisarza Mirosława Żaka
Pamiątkową tablicę w 2013 roku odsłonili m.in. Witold Wójcicki, Komendant Powiatowy Policji w Piasecznie oraz Grażyna Żak, żona nieżyjącego policjanta

Uhonorowany pośmiertnie

Mirosław Żak został odznaczony pośmiertnie przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej „Krzyżem Zasługi Za Dzielność” oraz przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji złotą odznaką „Zasłużony Policjant”.

Dziś Komendant Powiatowy Policji w Piasecznie podinspektor Paweł Krauz wraz z I Zastępcą nadkomisarzem Rafałem Pałdyną złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą bohaterską śmierć kolegi „Na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci”!

Na zawsze pozostanie w naszej pamięci!

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji co roku w rocznicę śmierci w milczeniu składają hołd zmarłemu policjantowi. Dziś Komendant Powiatowy Policji w Piasecznie podinspektor Paweł Krauz wraz z I Zastępcą nadkomisarzem Rafałem Pałdyną złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą bohaterską śmierć kolegi „Na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci”!

 

KKP/BZ

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię