Zobowiązali się walczyć z depresją

0

POWIAT We wtorek wypadał Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. W związku z tym w budynku CEM w Piasecznie wójtowie i burmistrzowie gmin z naszego terenu podpisali „Deklarację wspólnego przeciwdziałania depresji w powiecie piaseczyńskim”. W jej ramach mają upowszechniać wiedzę o rozpoznawaniu i leczeniu depresji


Deklaracja została podpisana w ramach Gminno-Powiatowego Aliansu Przeciw Depresji. Kilka takich aliansów, czyli sojuszy różnych instytucji na rzecz diagnozowania i leczenia depresji w społecznościach lokalnych, funkcjonuje już na terenie całego kraju. Teraz zawarli go samorządowcy z naszego terenu. Swoje podpisy pod deklaracją, oprócz wójtów i burmistrzów, złożyli też psycholodzy, psychiatrzy, psychoterapeuci, przedstawiciele szkół, szpitali oraz ośrodków pomocowych. Zobowiązali się oni, w ramach swoich zadań i kompetencji, upowszechniać wiedzę o leczeniu i rozpoznawaniu depresji.
Ponadto gminy z naszego terenu mają wspólnie z podmiotami leczniczymi, placówkami oświatowymi, organizacjami pozarządowymi oraz społecznością lokalną promować zdrowie psychiczne.
Jako psycholog szkolny zaangażowany w działania na rzecz zdrowia psychicznego widzę jak tworzenie takich aliansów „usprawnia” inicjatywy podejmowane w kwestii ochrony zdrowia psychicznego – komentuje Patryk Hałajczak, psycholog. W tej chwili jest to tylko deklaracja. Póki co, nie idą za nią żadne konkrety.
Na konkretne działania przyjdzie jeszcze czas, prawdopodobnie z wykorzystaniem środków unijnych – mówi Piotr Chmielewski, rzecznik burmistrza Góry Kalwarii, który był obecny podczas podpisania deklaracji.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię