Inną drogą do stolicy. Czy to ma szansę się udać?

12

KONSTANCIN-JEZIORNA/POWIAT Starosta Ksawery Gut przekonuje, że ma dobrze przemyślaną alternatywną drogę z Konstancina do Warszawy. Zyskaliby na tym także mieszkańcy Józefosławia oraz gminy Góra Kalwaria


Ułatwienie mieszkańcom dojazdu do Warszawy i przy okazji odkorkowanie w porannym i popołudniowego szczycie centrum Konstancina-Jeziorny – to dla nowego starosty jedno z ważniejszych zadań, jakie postawił przed sobą na najbliższą kadencję. Jednak chce przy tym wyjść poza ramy samorządu powiatu i doprowadzić do szerokiego porozumienia starostwa, gmin Konstancin-Jeziorna i Piaseczno oraz władz dzielnicy Wilanów. Tak się akurat składa, że włodarze wszystkich tych jednostek dość dobrze się znają i reprezentują jeśli nie te same, to zbliżone barwy polityczne.

Ominąć centrum uzdrowiska

Ksawery Gut zaręcza, że dobrze przemyślał nowy układ drogowy, który odciążyłby obecne połączenia. Przede wszystkim starosta zamierza lepiej połączyć Józefosław (w gminie Piaseczno) z Kierszkiem (w gminie Konstancin-Jeziorna), ponieważ teraz mieszkańcy tego pierwszego przedzierają się do Kierszka wąską ul. Działkową.

– Już opracowaliśmy dokumentację kolejnego odcinka ul. Cyraneczki w Józefosławiu. Z kolei Konstancin-Jeziorna pracuje nad projektem drogi wzdłuż torów linii siekierkowskiej. Obie te arterie się spotkają – tłumaczy starosta.

Kazimierz Jańczuk, burmistrz Konstancina-Jeziorny przyznaje, że to zadanie „nie będzie łatwe”.

– Gmina nie wyłoży samodzielnie tak dużych pieniędzy na budowę trasy na naszym terenie. Projektanci mówią o kosztach rzędu 17 mln zł, ponieważ trzeba m.in. wykupić grunty – informuje.

Zamiarom starosty z nadzieją przygląda się Daniel Putkiewicz, burmistrz Piaseczna.

– Dla nas każde nowe połączenie jest bardzo ważne. Dobrze, że powiat chce aktywnie włączyć się w ich powstawanie – komentuje.

Zdaniem Guta konieczne będzie również wybudowanie przedłużenia ul. Chylickiej (pomiędzy drogą nr 721 a ciągiem ulic Prawdziwka-Borowa w Konstancinie-Jeziornie).

– Dziś kierowcy z Góry Kalwarii jadą do Warszawy przez centrum Konstancina, miasta uzdrowiskowego, które powinno dbać o jakość powietrza. Uważam, że budowa drogi, która przejmie dużą część ruchu tranzytowego z centrum jest koniecznością. Na tym powinno zależeć także burmistrzowi Góry Kalwarii i Piaseczna – przekonuje starosta.

– Takie przedłużenie ul. Chylickiej jest wrysowane w kolejne etapy planu zagospodarowania przestrzennego Skolimowa Północno-Zachodniego – podaje Kazimierz Jańczuk. – Rada jednak do tej pory ich nie uchwaliła. Na pewno niebawem wrócę do tego tematu – zapewnia.

Niewielkie nakłady?

Zwiększony ruch od strony Józefosławia, jak i „Chylickiej-bis” spotka się na wspomnianej ul. Borowej. Obecnie auta z tej drogi kierują się na rondo na skrzyżowaniu z ul. Warszawską (szosą nr 724) powiększając na niej korki. I tu właśnie docieramy do głównej część koncepcji Ksawerego Guta. Uważa on, że powiat wspólnie z gminami powinni wspólnie wybudować częściowo nową drogę w stronę Powsina, równoległą do ul. Warszawskiej i Drewny, aby przejęła cały ruch od strony Piaseczna. Starosta uważa, że powinna być ona poprowadzona na tyłach biurowca Polskich Sieci Elektroenergetycznych, a następnie dotrzeć co najmniej do ul. Korbońskiego.

– Jeżeli uda mi się przekonać burmistrzów do tych pomysłów, to będzie można je zrealizować niewielkimi nakładami – uważa starosta Gut.

12 KOMENTARZE

 1. Józefosław niech jeździ ul.Puławską i Puławską bis, to samo dotyczy Góry Kalwarii.Ulica Działkowa winna obsługiwać tylko ruch lokalny.Nie powinna być skrótem do Warszawy. Pan Starosta planuje budowę układu drogowego z węzłem w gminie uzdrowiskowej.

 2. Projekt ok trzeba jak najwięcej wylotówek robić by rozłożyć ruch można traktować to jako małą zachodnią obwodnice ale nie można zapomnieć o planowanej od lat wschodniej obwodnicy dla kierowców z Góry Kalwarii i okolic. Przedłużenie Chylickiej dobra sprawa kierowcy z Piaseczna, Wierzbna Chylic, Skolimowa itd nie muszą się pchać do centrum by wyjechać z miasta. Centrum jest dla mieszkańców i ruchu lokalnego nie tranzytu. Powinien być zakaz tonażowy

 3. Brawo starosta Ksawery Gut. Po trzykroć brawo na stojąco.
  Takich właśnie na miarę XXI wieku trzeba nam samorządowców.
  Nowoczesnych wizjonerów realnej przyszłości dla zaniedbanych przez dziesiątki lat
  podwarszawskich miejscowości. Trzeba mieć wyobraźnię, wiedzę i odwagę, żeby
  o przyszłych pokoleniach myśleć dzisiaj z perspektywą przyłączenia Piaseczna
  do Warszawy. Tylko taki kierunek rozwoju zbliży nas do poziomu bogatych państw Europy zachodniej.
  Dla naszych potomnych, dzieci i wnuków postawmy zdecydowany sprzeciw konserwatyzmowi.

  • Dokładnie z ust mi wyjąłeś więc jeszcze raz Brawo nasz starosta taki mądry człowiek mądrzejszy od całych zespołów planistów którzy powinni zaplanować kierunki rozwoju aglomeracji Warszawskiej dziesiątki lat temu. Co prawda trudno nazwać wizją to co każdy teraz widzi ale wyartykułowanie tego przez osobę urzędową stanowi wartość samą w sobie. Tylko czy to jest rola samorządowca z jakiegoś małego miasteczka a może tylko robi szum bo ten pan nie ma żadnej mocy aby to zrealizować nie ten poziom.

   • A gdzie był nasz wizjoner jak Tusk zabierał w 2013 kasę z budowy S7 do Warszawy. Droga byłaby już gotowa i problem dojazdu do Warszawy byłby znacznie mniejszy.

 4. Nieoceniony Ksawery Gut, jego genialne pomysły usprawnienia ruchu testowane w Piasecznie wywołują wdzięczność mieszkańców tego miasta którzy codziennie na klęczkach i ze łzami w oczach dziękują za dwukierunkową Chyliczkowską. Nie zapominajmy też o dwukierunkowej autostradzie rowerowej z Konstancina do Baniochy przy której trasa Transfogaraska jest tylko nieistotną ścieżką prowadzącą donikąd. Rządź i projektuj dalej i więcej o ty nowe Słońce Piaseczyńskie

 5. Po dłuższej obserwacji doszedłem do wniosku, że dwukierunkowa Chyliczkowska została tylko po to zrobiona aby przyszły pan starosta miał łatwiejszy dojazd lub wyjazd z miejsca pracy.

 6. Popieram w 100% połączenie rownoległe na tyłach PSE od borowej do korbońskiego!!!!!!!!!!! Oby jak najszybciej. Momi zdaniem to jest pierwszy stosunkowo łatwy krok!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię