Jak usprawnić w domu opiekę nad osobą niepełnosprawną?

0

Każda osoba zmagająca się z pewnego rodzaju niepełnosprawnością albo ograniczeniami w ruchu wymaga pomocy z zewnątrz. To niełatwe zadanie dla członków rodziny, którzy nigdy wcześniej nie mierzyli się z takim wyzwaniem. Uchwyty łazienkowe dla niepełnosprawnych to pierwsza ważna inwestycja. Co jeszcze warto mieć?

Jakie przeszkody musi pokonać osoba niepełnosprawna?

Aby sprawować opiekę nad osobą niepełnosprawną, trzeba mieć świadomość, jakie przeszkody występują na jej drodze. Chodzi o bariery architektoniczne, które w znaczący sposób obniżają komfort życia oraz utrudniają wykonywanie każdej, nawet najłatwiejszej czynności. Sięganie kubków z szafki zawieszonej nad zlewem to niemożliwe zadanie, tak samo, jak wchodzenie po schodach, zapalanie światła oraz wiele innych czynności. Uchwyty łazienkowe dla niepełnosprawnych to jedna z opcji ułatwiających życie.

Co zrobić, żeby osoba niepełnosprawna była bardziej samodzielna?

Osoby niepełnosprawne potrzebują samodzielności, która wpływa nie tylko na sposób spędzania wolnego czasu, ale również podnosi zadowolenie z życia. Łóżko elektryczne to doskonały pomysł, tak samo i jak wózek inwalidzki z dodatkowymi funkcjami. Zaawansowane wersje ułatwiają dopasowanie ich do wymagań i warunków, a także stopnia niepełnosprawności.

Świetnie sprawdza się dysk obrotowy. Spełni swoją funkcję pod warunkiem, że jest wykonany z odpowiednio grubego i wytrzymałego tworzywa. Dysk odpowiada za bezpieczną zmianę pozycji. Stosuje się go w celu przesadzenia chorego z wózka na toaletę czy też łóżko.

Uchwyty łazienkowe dla niepełnosprawnych przydają się w szczególnie wymagających miejscach, czyli przy wannie oraz łóżku. Użytkownik jest w stanie złapać uchwyt w trakcie podnoszenia się czy przenoszenia, co ochroni go przed upadkiem i kontuzją.

Taboret pod prysznic albo specjalna ławeczka do wanny ułatwią pielęgnację ciała. Osoba niepełnosprawna może sobie usiąść i bez żadnych przeszkód myć ciało, co zapewni komfort i poczucie prywatności.

Zakup wszystkich potrzebnych sprzętów i gadżetów może w znaczący sposób obciążyć domowy budżet, dlatego warto skorzystać z dofinansowania oferowanego z PFRON-u, MOPS-u albo PCPR-u. Wystarczy wypełnić i złożyć wniosek i uzyskać nawet do 60% zwrotu kosztów zakupu sprzętu dla osoby niepełnosprawnej (pod warunkiem, iż wydano ponad 2000 zł).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię