LKS JEDNOŚĆ ŻABIENIEC
Pierwszy piłkarski klub w Żabieńcu (pod nazwą "Zagończyk") powstał w 1922 roku. Dzisiejszą nazwę "Jedność" zyskała w 1931 roku. Do historii przeszło zwycięstwo nad Legią Warszawa 3:2, kiedy to bramki dla zespołu ze stolicy zdobył... słynny Kazimierz Górski - późniejszy trener polskiej reprezentacji. Szczególnie ciepło wspominany jest również w klubie awans do ligi okręgowej w 1967 roku, kiedy to Żabieniec - jako jedyny klub wiejski - wywalczył sobie prawo do tego, by w niej grać. W roku 1963 powołano nowy zarząd z prezesem Walentym Kazubkiem, który piastował to stanowisko przez wiele lat, a teraz odbywa się w Piasecznie upamiętniający jego nazwisko turniej.
Klub rozwija się wspaniale, a poza zespołem seniorów funkcjonuje kilkanaście drużyn zbudowanych w oparciu o dzieci i młodzież, przedszkole piłkarskie oraz oldboye.
MKS PIASECZNO
Początki sformalizowanej piłki nożnej w Piasecznie wiążą się z 1923 rokiem, kiedy to (z inicjatywy Mieczysława Markowskiego i działaczy Koła Victoria) zarejestrowano Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" - Gniazdo Piaseczno. W czasie wojny grano w konspiracji, a po jej zakończeniu klub powrócił pod nazwą KKS Ruch Piaseczno. W późniejszych latach jeszcze kilkukrotnie zmieniał nazwę - na Ruch-Zelos, Elektronik czy KS Polkolor.
W pierwszej połowie lat 90. ubiegłego wieku miały miejsce największe sukcesy w historii piaseczyńskiej piłki. Najpierw klub, jako Dominet Piaseczno, awansował do ówczesnej drugiej ligi (drugiej klasy rozgrywkowej), po czym - już jako FC Piaseczno - zajął w niej trzeciej miejsce, ale z powodu wycofania się sponsora nie przystąpił w kolejnym sezonie do drugoligowych rozgrywek i został zdegradowany do trzeciej ligi.
Obecnie zespół, pod wodzą trenera Arkadiusza Modrzejewskiego, walczy o powrót na trzecioligowe boiska, zajmując po rundzie jesiennej pierwsze miejsce w tabeli drugiej grupy mazowieckiej czwartej ligi.
LKS PERŁA ZŁOTOKŁOS
Choć oficjalna działalność klubu w Złotokłosie rozpoczęła się w roku 1953, to największe sukcesy sportowe (dwa sezony spędzone w rozgrywkach czwartej ligi) przypadają na ostatnie lata jego funkcjonowania (sezony 2017/2018 i 2018/2019). Zdaniem wielu najlepszym zawodnikiem w historii klubu był Sylwester Patejuk - znany w kraju, przede wszystkim, z występów w barwach ówczesnego Mistrza Polski Śląska Wrocław. Nie sposób pominąć również roli wieloletniego, aktualnego wciąż prezesa klubu - Rafała Tchórzewskiego, który z miejscowym sportem związany jest od dzieciństwa. Prezes na każdym kroku podkreśla olbrzymie znaczenie Perły dla lokalnej społeczności - klub daje możliwość integracji i rekreacji po szkole czy pracy, a także przyciąga na trybuny wielu kibiców.
Aktualnie Perła może pochwalić się świetnym (zwłaszcza jak na warunki A klasy, w której obecnie grają seniorzy) stadionem i tym, że w Złotokłosie, nie tylko ze względu na ograniczone możliwości finansowe, stawia się przede wszystkim na swoich wychowanków i piłkarzy z okolic.
LAURA CHYLICE
Początki gry w piłkę w Chylicach sięgają lat 20-tych ubiegłego stulecia, ale powojenna historia klubu rozpoczęła się w roku 1957. Po kilku latach klub, którego drużyna występowała w ówczesnej C-klasie, zmienił nazwę na LZS Olimpia Chylice. I choć, z powodów finansowych, jego działalność została zawieszona w latach 70-tych, w 2000 roku doszło do reaktywacji klubu pod dawną nazwą.
Można śmiało powiedzieć, że obecnie Laura (z nowym trenerem Grzegorzem Urą) przeżywa swój najlepszy w historii okres - zarówno pod względem sportowym, jak i inwestycji w infrastrukturę (pieczę nad stadionem w Chylicach sprawuje obecnie GOSiR Piaseczno). Zespół, po rundzie jesiennej, znajduje się w ścisłej czołówce warszawskiej ligi okręgowej i ma spore szanse na awans do piątej (po reorganizacji) ligi.
LKS VICTORIA GŁOSKÓW
W 1984 roku założono drużynę Grom Głosków. Z początku trenowano na boisku bez trawy z drewnianymi bramkami, a ciekawostką jest fakt, że na mecze z okolicznymi zespołami drużyna podróżowała... ciągnikiem marki Ursus z oszkloną przyczepą. W 1987 roku klub, już pod nazwą Victoria, zgłosił zespół do rozgrywek B-klasy. W połowie lat 90- tych powstały także w Głoskowie drużyny młodzieżowe.
Seniorzy z Głoskowa przez trzy lata, po awansie do piątej ligi, byli również uznawani za najlepszą drużynę powiatu piaseczyńskiego. Potem czasy były jednak trudniejsze - seniorzy na ponad 10 lat zniknęli z piłkarskiej mapy Polski, by w końcu reaktywować zespół w 2020 roku. Dziś grają w nim przede wszystkim wychowankowie, ale i zawodnicy, którzy reprezentowali barwy Victorii przed laty. Do najbardziej znanych piłkarzy w historii klubu na- leżą: Jakub Arak (obecnie Raków Częstochowa), Piotr Maślanka (obecnie Pogoń Grodzisk Mazowiecki) i Piotr Krawczyk (niegdyś zawodnik Stali Stalowa Wola).
LKS SPARTA JAZGARZEW
Największy wpływ na rozwój, zarejestrowanego w roku 1992, klubu miał "człowiek od wszystkiego" - powszechnie szanowany i lubiany Witold Faliszewski, który przez wiele lat był w Sparcie zawodnikiem, trenerem i prezesem. Ważną rolę w historii jazgarzewian odegrali również Piotr Parol - pierwszy prezes klubu i Janusz Skorupa - właściciel firmy Bisk, który przez długi okres wspierał finansowo zespół, zapewniając mu spokojne funkcjonowanie.
Od 1993 roku klub rozgrywa swoje mecze na obiekcie w Wólce Kozodawskiej. Obecnie zespół, opierając się głównie na wychowankach i młodych piłkarzach, znajduje się na ostatnim miejscu w tabeli warszawskiej ligi okręgowej.
Do najbardziej znanych zawodników i niekiedy również trenerów Sparty Jazgarzew należą: Ireneusz Calski (między innymi Lechia Gdańsk), Tomasz Dudek (między innymi Polonia Warszawa, trener KS Gosirki Piaseczno) czy Marek Gołębiewski (między innymi Świt Nowy Dwór Mazowiecki, trener Legii Warszawa).Opr. na podstawie książki Agnieszki Cubały "Sportowe dzieje Piaseczna"
Rozmowa z Igorem Gołaszewskim
To były wspaniałe czasy
Choć urodzony w 1968 roku Igor Gołaszewski nie jest wychowankiem klubu z Piaseczna, to jest niewątpliwie jedną z jego legend. W krajowej piłce (w barwach Polonii Warszawa) zdobył w zasadzie wszystko - Mistrzostwo Polski, Puchar Polski, Superpuchar i Puchar Ligi. Dla Piaseczna strzelał gole w najlepszych w historii klubu sezonach, a do tego - kilka lat temu - prowadził również czwartoligowych seniorów jako trener
jest "lepsza selekcja i bardzo dobra praca trenerów w grupach młodzieżowych. W piłce seniorskiej ważne jest finansowanie na stabilnym i coraz wyższym poziomie, co będzie się przekładać na większą jakość zawodników i zespołu. Wtedy można realnie mówić o sukcesach sportowych i awansach zespołu seniorów do wyższych klas rozgrywkowych."
Patronat Honorowy:
Daniel Putkiewicz Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno
Piotr Obłoza Przewodniczący Rady Miejskiej w Piasecznie
Ksawery Gut Starosta Powiatu Piaseczyńskiego
Andrzej Kraśnicki Prezes PKOl
Komitet Organizacyjny:
Hanna Kułakowska-Michalak I Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno
Szymon Kowalewski Przewodniczący Rady Sportu
Ewelina Wójcik Przewodnicząca Komisji Sportu
Marek Frącz Dyrektor GOSiR Piaseczno
Łukasz Wyleziński Dyrektor Biura Promocji i Kultury
Paweł Sawa Prezes LKS "Jedność" Żabieniec
Magdalena Gawrych Dyrektor Centrum Kultury w Piasecznie
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz