Zamknij

Ciśnienie w oponach - na co wpływa i jak dobrać właściwe

14:23, 20.08.2024
Skomentuj
ART. PROMOCYJNY

Właściwe ciśnienie powietrza w oponach wpływa istotnie na jazdę samochodem. Od wartości ciśnienia zależy zachowanie auta na drodze i bezpieczeństwo jazdy, a także zużycie bieżnika i spalanie paliwa. Jak dbać o ciśnienie w oponach, aby uzyskać jak najlepsze parametry?

Właściwe ciśnienie w oponach - jedno pompowanie nie wystarczy na cały sezon

Aby zachować optymalne ciśnienie opon, trzeba kontrolować je co około 3-4 tygodnie, ponieważ w ciągu miesiąca z przyczyn naturalnych z opony ubywa około 0,1-0,2 bara. Do tego zmiana temperatury o 10 stopni Celsjusza również zmienia ciśnienie o około 0,1 bara - wraz ze wzrostem temperatury ciśnienie opon rośnie, a ze spadkiem spada. Dlatego kontrola ciśnienia jest zalecana przy znacznych wahaniach temperatury, które występują m.in. w sezonie zimowym. Oczywiście samo ciśnienie nie wystarczy do zapewnienia bezpiecznej jazdy na śliskiej zimowej nawierzchni. Jeżeli Twoje opony zimowe są już zużyte i utraciły znaczną część parametrów, to na https://www.sklepopon.com/opony/zimowe możesz zaopatrzyć się w nowy komplet na kolejne lata.

Dodatkowo warto sprawdzać ciśnienie kół zawsze przed wyjazdem w trasę - koniecznie jeszcze przed wyruszeniem. Podczas jazdy opony rozgrzewają się, więc wartość ciśnienia również wzrasta. Natomiast tabele ciśnienia kół zawsze podają ciśnienie mierzone na zimnych kołach. Dlatego, aby pomiar był miarodajny, należy sprawdzać ciśnienie po bardzo krótkiej jeździe, lub odczekać aż koła ostygną.

Gdzie można znaleźć właściwe ciśnienie opon

Nie ma uniwersalnego ciśnienia, które sprawdzi się w każdym przypadku. Opony mają różne rozmiary - od tego zależy, ile powietrza się w nich mieści. Dodatkowo różne modele samochodów różnią się masą. Dlatego dwa różne samochody mogą wymagać innego ciśnienia w kołach, nawet jeżeli wykorzystują ten sam rozmiar opon. Producenci samochodów podają ciśnienie wymagane w kołach ich modeli w instrukcji pojazdu. Dodatkowo na samochodzie umieszczają naklejkę znamionową z rozpisanymi wartościami ciśnienia.Naklejka znamionowa znajduje się zwykle na słupku przy drzwiach kierowcy, na klapce wlewu paliwa, przy progu drzwi kierowcy, lub w bagażniku. Z naklejki można wygodnie odczytać ciśnienie dla wszystkich rozmiarów opon przewidzianych do użytku w naszym aucie. Dodatkowo naklejka informuje, jakie ciśnienie jest właściwe, gdy samochód jest obciążony dużą ilością bagażu oraz jakie należy zastosować, gdy auto jedzie "na pusto".

Źle dobrane ciśnienie niszczy opony

Ciśnienie podane przez producenta samochodu zostało ustalone w wyniku testów i badań. Dzięki temu zapewnia najlepsze parametry. Przy dobranej ilości powietrza bieżnik przylega do asfaltu całą swoją powierzchnią, dzięki czemu ściera się powoli i równomiernie. Jeżeli ciśnienie będzie zbyt małe, to boczne obszary bieżnika zużyją się przedwcześnie. Za dużo ciśnienia przyspiesza natomiast zużycie środkowej strefy bieżnika. W efekcie bieżnik przedwcześnie traci swoje parametry i skraca się okres użytkowania kompletu opon. Dodatkowo jeżeli bieżnik nie przylega do asfaltu równomiernie na całej powierzchni, to obniżają się parametry opon. Oczywiście w niektórych przypadkach obniżenie ciśnienia jest uzasadnione - np. w oponach terenowych podczas jazdy w terenie. Jednak w trakcie normalnego użytkowania auta optymalne osiągi zapewni ciśnienie zalecane przez producenta.Jeżeli zaniedbamy ciśnienie opon, to należy liczyć się również ze wzrostem oporów toczenia. Szacuje się, że niedobór ciśnienia może spowodować wzrost oporów toczenia o nawet 30%. W rezultacie samochód zaczyna spalać coraz więcej paliwa, co skutkuje jeszcze wyższym kosztem użytkowania auta. Dlatego regularna kontrola ciśnienia powinna być rutynową czynnością każdego kierowcy - będzie to korzyścią zarówno dla bezpieczeństwa na drodze, jak i dla portfela.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%