W Polsce noszenie kasku podczas jazdy na rowerze nie jest obowiązkowe. Jednak warto, abyś sam zadbał o własne bezpieczeństwo. Zderzenie z samochodem, upadek na asfalt lub – co gorsza – na betonowy krawężnik może być opłakane w skutkach.
Aby uniknąć poważnej kontuzji, a nawet śmierci, korzystaj z kasku. Pochłania on aż 70% energii uderzenia, co może mieć gigantyczne znaczenie w momencie wypadku. Pamiętaj, żeby był wytrzymały, lekki i dobrze dopasowany, aby w razie wypadku zminimalizować ryzyko poważnego uszczerbku na zdrowiu. Sam kask powinien być wymieniany przynajmniej raz na 5 lat, tak aby jak najlepiej spełniał swoją funkcję.
Aby uniknąć zbędnego ryzyka, zapoznaj się dokładnie z aktualnymi zasadami ruchu drogowego. Przy pokonywaniu przejść dla pieszych, czyli popularnych zebr, zejdź z roweru i przeprowadź go na drugą stronę. Na pojeździe możesz pokonywać jedynie przejścia dla rowerów oznaczone znakami pionowymi D-6A lub D-6B.
Jeśli w pobliżu nie masz ścieżki rowerowej, to trzymaj się prawej strony jezdni. Ponadto zawsze sygnalizuj za pomocą uniesionej ręki zamiar wykonania manewru skrętu lub zmiany pasa ruchu.
Musisz wziąć pod uwagę, że czasami nawet przestrzeganie wszystkich zasad i zaleceń nie uchroni Cię od wypadku. Pędzący, nieuważny, sfrustrowany lub nietrzeźwy kierowca auta to zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu. Co robić, gdy nastąpi potrącenie rowerzysty z winy kierowcy?
W takim wypadku możesz wezwać policję, która sporządzi raport albo spisać oświadczenie. Dzięki temu ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie z polisy OC sprawcy.
W celu zminimalizowania ryzyka wypadku zadbaj o widoczność na drodze. Załóż na siebie odblaskowe elementy ubioru oraz zadbaj o sprawne oświetlenie rowerowe. Pamiętaj, żeby przy tym skalibrować je tak, aby nie oślepiać innych uczestników ruchu drogowego.
Przed wyruszeniem rowerem na drogę publiczną, zadbaj o jego odpowiedni stan techniczny. Jak to zrobić samemu? Zacznij od sprawdzenia wszystkich świateł, a także dzwonka i hamulca. Ważne, żeby przynajmniej jeden z hamulców w rowerze był całkowicie sprawny. Sprawdź również ciśnienie w oponach.
Mało kto wie, że rowerzysta również może wykupić polisę OC. Ubezpieczenie jest przydatne nie tylko podczas ruchu ulicznego, ale także przy uprawianiu sportów rowerowych. Taka oferta pojawia się w coraz większej liczbie multiagencji ubezpieczeniowych. O różnych rodzajach ubezpieczeń możesz przeczytać tutaj: https://unilink.pl/placowki/unilink-ubezpieczenia-raszyn-galczynskiego.
Po zapoznaniu się z artykułem powinieneś już wiedzieć, że o swoje bezpieczeństwo musisz zadbać sam. Stosuj się do przepisów, kontroluj stan techniczny roweru i bądź widoczny oraz ubezpieczony.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz