Zamknij

Jak rozpocząć przygodę z łyżwiarstwem? Wyjaśniamy

. + 14:47, 20.03.2025 Aktualizacja: 15:48, 21.03.2025
Skomentuj

Jazda na łyżwach początkowo (albo w teorii) może wydawać się trudna. Faktem jest jednak, że postępy widać zaskakująco szybko, a sama technika nie jest wcale tak skomplikowana. Podpowiadamy, jak rozpocząć przygodę z tym fantastycznym sportem!

 

Jakie łyżwy wybrać na początek?

Wśród łyżew dla amatorów najpopularniejsze są dwie kategorie – łyżwy figurowe i łyżwy hokejowe. Powstało dużo mitów, jakoby jazda na jednych miała być łatwiejsza, niż na drugich, ale jest to kwestia osobistych preferencji. Niektórzy twierdzą, że hokejówki są prostsze, niektórzy – że wręcz odwrotnie.

Faktem jest, że oba te rodzaje łyżew różnią się od siebie konstrukcją. Hokejowe są zwrotniejsze, a ze względu na sztywną konstrukcję mocno stabilizują kostkę. Nauka hamowania na takich łyżwach jest nieco łatwiejsza, niż na figurówkach, chociaż te drugie są z kolei łatwiejsze do utrzymania się na tafli – w miejscu.

Figurówki wyposażone są w dłuższą płozę z ząbkami z przodu, płoza hokejówek jest nieco krótsza i nie ma ząbków. Te drugie budową przypominają rolki, są zbudowane z plastikowej, sztywnej skorupy, zaś figurówki najczęściej są łyżwami skórzanymi, bardziej miękkimi.

Na początek warto więc… spróbować obu rodzajów i wybrać, w których czujesz się pewniej.

 

Pierwsze kroki – jak zacząć jeździć?

Dobrym pomysłem są lekcje z instruktorem – warto stawiać na sprawdzonych ekspertów, którzy potrafią wprowadzić w świat łyżew nowicjusza w taki sposób, że szybko nauczy się podstaw, Możesz na przykład sprawdzić pinkskate.pl.

Jeżeli jednak chcesz spróbować samodzielnie, zacznij od rozgrzewki (wystarczy krótkie rozciąganie), następnie wyjdź na taflę i trzymając się bandy, spróbuj przejechać pierwsze kółko. Przytrzymywanie się band jest jednak na dłuższą metę bez sensu, bo wydłuża czas nauki utrzymywania równowagi.

Staraj się więc na ugiętych kolanach, przy lekko pochylonym ciele, puszczać się bandy i powoli ruszać z miejsca. Nie odginaj się do tyłu – musisz nauczyć się balansować ciałem z uwzględnieniem, że zawsze należy lekko pochylać się wprzód.

Upadki są częścią nauki i warto zaopatrzyć się np. w kask i ochraniacze na kolana, jeżeli czujesz się niepewnie. Szybko jednak zauważysz, że utrzymywanie równowagi i przemieszczanie się nie jest wcale takie trudne!

 

Jak najlepiej trenować?

Osoby początkujące powinny celować w małe lodowiska albo takie, które są podzielone na strefy – duże, sportowe tafle z tłumem jeżdżących osób mogą Cię zestresować.

Na trening wybierz takie godziny, by uniknąć nadmiaru osób, najlepiej w środku dnia, w środku tygodnia. Dwa-trzy razy w tygodniu wybierz się na około godzinę, a postępy zauważysz w ciągu kilku takich sesji!

Pamiętaj, że błędy, które utrwalisz na samym początku, będą skutkować powielaniem ich w przyszłości – wzięcie kilku lekcji z instruktorem pozwoli Ci od razu skorygować niepoprawną postawę, dzięki czemu unikniesz kontuzji, bólu stóp i szybciej nauczysz się poprawnie jeździć.

 

Życzymy powodzenia – łyżwiarstwo fantastycznie wspiera kondycję i daje dużo satysfakcji!

 

 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%