W parterowym budynku mieszkalnym ogrzewanym piecem gazowym doszło do zatrucia tlenkiem węgla. Na miejsce przyjechały dwa zastępy straży pożarnej.
– Strażacy potwierdzili występowanie tlenku węgla w lokalu mieszkalnym – potwierdza mł. bryg. Łukasz Darmofalski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Piasecznie. – Dwie osoby z objawami zatrucia przebywają już na zewnątrz budynku.
Osoby poszkodowane przed chwilą zostały zabrane do szpitala. Przypominamy: duszność, bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, osłabienie, przyspieszenie czynności serca i oddychania, senność, trudności z oddychaniem – to alarmujące objawy, które mogą sygnalizować podtrucie czadem.
Tlenek węgla może wydobywać się z wadliwych urządzeń grzewczych oraz przewodów kominowych. Jest silnie trującym gazem, bezbarwnym i bezwonnym, lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i szybko się rozprzestrzenia. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw, m.in. drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, który jest niezbędny do całkowitego spalania.
Czad przedostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie wchłaniany jest do krwiobiegu. W układzie oddechowym tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną szybciej niż tlen, w następstwie blokuje dopływ tlenu do organizmu. Tym samym powoduje zagrożenie dla zdrowia i życia, uniemożliwiając prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi i powodując uszkodzenia mózgu oraz innych narządów wewnętrznych. Następstwem zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa, zawał lub nawet śmierć.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz