Sankcja kredytu darmowego to rozwiązanie, które przewiduje ustawa o kredycie konsumenckim. Chodzi o to, że w razie określonych zaniedbań instytucji finansowej (dotyczących najczęściej wadliwej umowy kredytu/pożyczki albo zbyt wysokich kosztów), dłużnik ma prawo zwrócić wyłącznie pożyczoną kwotę - bez kosztów takich jak np. odsetki i prowizje. Sankcja kredytu darmowego oznacza, że przyszłe raty spadają ze względu na brak odsetek, a instytucja finansowa (bank, SKOK lub firma pożyczkowa) musi zwrócić wcześniej naliczone koszty - w dodatku z odsetkami.
Z sankcji kredytu darmowego można skorzystać po złożeniu oświadczenia - najpóźniej w ciągu roku od spłaty długu. Oświadczenie można też składać jeśli kredyt nie został spłacony. Czasem samo oświadczenie nie wystarczy, bo bank, SKOK lub firma pożyczkowa kwestionuje prawo klienta do sankcji kredytu darmowego. Wtedy z pomocą przychodzą eksperci prawni (np. z dobrej kancelarii prawnej Warszawa). Za darmo przeanalizują oni umowę kredytową i wyjaśnią, jakie są szanse na wygraną w sądzie. Z pomocy prawnika można skorzystać przed złożeniem oświadczenia dotyczącego sankcji kredytu darmowego i jest to polecany wariant.
Ekspert prawny pomoże również określić, ile będzie wynosiła kwota możliwa do uzyskania w sądzie. Chodzi o niebagatelne sumy, co potwierdza poniższa tabela. Prezentuje ona rzeczywiste przykłady kredytów z popularnych banków. Jak widać, możliwa jest obniżka raty o połowę (np. z 1481 zł do 735 zł). Poniższa tabela przypomina również, że na spore korzyści (nawet większe niż w przypadku banków) mogą liczyć klienci firm pożyczkowych.
Niezależnie od tego, kto udzielił kredytu lub pożyczki - zasada jest jedna. Pierwszy krok do dużych oszczędności i obniżki raty to zawsze kontakt z ekspertem prawnym >
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz