Zamknij
WAŻNE

Odkryto kości pod starą plebanią

14:00, 21.11.2017
Skomentuj
PIASECZNO Trwa remont starej plebanii przy kościele św. Anny w Piasecznie. W ubiegłym tygodniu pod fundamentami budynku natrafiono na szczątki ludzkie, które mają zostać przebadane przez antropologa

W zamian za kosztowny remont ponad 200-letniego budynku (plebania powstała w 1806 roku), w którym do tej pory mieściło się Muzeum Regionalne, gmina ustaliła z władzami kościelnymi, że będzie mogła korzystać z zabytkowego gmachu aż przez 32 lata. Remont ma kosztować blisko 4 mln zł i zakończyć się pod koniec przyszłego roku. Wtedy to do budynku, w którym powstanie m.in. sala konferencyjna, z powrotem zostanie przeniesione Muzeum Regionalne. Będzie jednak miało o wiele lepsze niż dotychczas warunki.

W zeszłym tygodniu, podczas robót fundamentowych prowadzonych pod nadzorem archeologicznym, pod istniejącymi fundamentami (w części budynku od strony kościoła) natrafiono na luźno zalegające w warstwie ziemi przemieszanej z gruzem szczątki ludzkie. O odkryciu został poinformowany Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, który zezwolił na dalszą kontynuacje prac ziemnych pod nadzorem archeologicznym. - Wydobyte szczątki wymagają jeszcze oględzin antropologa, które będą miały miejsce w tym tygodniu - informuje Anna Grzejszczyk z gminnego biura promocji. - Wszystko wskazuje na to, że odnalezione szczątki ludzkie pochodzą z okresu wcześniejszego niż budynek i stanowią pozostałości dawnego przykościelnego cmentarza. Więcej informacji będzie można udzielić dopiero po badaniu antropologa. Z uwagi na charakter znaleziska, wg opinii konserwatora i archeologa nie było konieczności informowania o tym fakcie policji.

Obecnie przy budynku prowadzone są roboty rozbiórkowe oraz wzmacniane są fundamenty plebanii. Rozpoczęły się też prace związane z wykonaniem nowych przyłączy.Tomasz Wojciuk

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%