Zamknij

Członkowie Grupy Historyczno-Edukacyjnej "Szare Szeregi" otrzymali sztandar batalionu "Zośka"

16:00, 29.11.2017
Skomentuj
PIASECZNO W kościele ojców Jezuitów pw. Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście w Warszawie Grupa Historyczno-Edukacyjna "Szare Szeregi" z Jazgarzewa otrzymała sztandar legendarnego batalionu "Zośka". - To dla nas ogromny zaszczyt i satysfakcja - mówi Zbigniew Rowiński, założyciel grupy

Sztandar harcerskiego batalionu, który za mężną postawę podczas Powstania Warszawskiego został odznaczony orderem Virtuti Militari, przekazali na ręce rekonstruktorów z Jazgarzewa dwaj spośród siedmiu żyjących jeszcze w Warszawie i okolicach kombatantów walczących w szeregach oddziału. - Jest to podsumowanie wielu lat naszej pracy i działalności - nie kryje wzruszenia Zbigniew Rowiński. - Wcześniej sztandar otrzymali Zawiszacy oraz Bojowe Szkoły. Teraz ten zaszczyt spotkał Grupy Szturmowe. Wszystkie nasze sekcje, wchodzące w skład Szarych Szeregów, mają teraz własne sztandary. To dla nas historyczna chwila.

Podniosła uroczystość

Stowarzyszenie z Jazgarzewa od dawna uczestniczy w obchodach świąt państwowych i historycznych rocznic. Zdobywa też wiedzę o Szarych Szeregach, rekonstruuje wykorzystywany podczas powstania sprzęt, ale także wspiera kombatantów - robi im zakupy, pomaga w sprzątaniu, organizuje Wigilie. Grupa krzewi też pamięć o powstaniu, dba o groby powstańców i kultywuje tradycje harcerskie. - Poprzez swoją działalność staramy się uczyć historii młode pokolenie - dodaje Agnieszka Rowińska. Podczas uroczystości na Starym Mieście 14 rekonstruktorów zostało honorowymi członkami batalionu "Zośka". W kościele zjawiło się około 300 gości, wśród których oprócz byłych żołnierzy był także minister Jan Józef Kasprzyk, szef urzędu do spraw kombatantów i osób represjonowanych. W podniosłej przemowie podkreślił on, że rekonstruktorzy to nie aktorzy czy przebierańcy, ale zaangażowani patrioci, kultywujący pamięć o prawdziwych bohaterach.

Kombatanci potrzebowali pomocy

Zbigniew Rowiński podkreśla, że ważną częścią uroczystości było spotkanie z kombatantami. - To oni sami jakiś czas temu poprosili nas, abyśmy pomogli im ze sztandarem - wspomina. - Dzielnie służyliśmy w pocztach sztandarowych, reprezentując batalion na różnego rodzaju uroczystościach. Byliśmy na tyle sumienni, że teraz otrzymaliśmy sztandar na własność.

Przekazanie sztandaru zbiegło się też z 75. rocznicą utworzenia Szarych Szeregów, co dodaje powagi całemu wydarzeniu. - Cieszymy się, że zostaliśmy docenieni - podkreśla Agnieszka Rowińska. - Tym bardziej, że w naszej grupie cały czas przybywa nowych członków, którzy chętnie uczestniczą w żywych lekcjach historii. Planujemy nawet utworzenie nowej drużyny. - Naszym marzeniem jest też wykorzystanie wykupionego przez gminę domu "Zośki" w Zalesiu Dolnym. Moglibyśmy w przyszłości utworzyć tam harcówkę i miejsce spotkań z historią - dodaje Zbigniew Rowiński.Tomasz Wojciuk

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%