- Gmina Góra Kalwaria chce pozwolić na przetwarzanie i magazynowanie odpadów komunalnych na swoim terenie - mówił kilka dni temu w rozmowie z nami Krzysztof Bajkowski. - Jeśli zapisy, które znalazły się w projekcie studium wejdą w życie, to ciężarówki ze śmieciami ruszą przez centrum Konstancina i dalej przez Słomczyn i Kawęczyn. Nasza gmina straci uzdrowiskowy charakter, nie możemy do tego dopuścić.
Podczas piątkowej sesji rada miejska podjęła stanowisko dotyczące sąsiedniej gminy, które zostanie przekazane burmistrzowi Góry Kalwarii Arkadiuszowi Strzyżewskiemu.
- Chcemy przede wszystkim doprecyzowania zapisów w studium - mówi radny Bajkowski.
- Obecny zapis umożliwia w naszej ocenie posadowienie spalarni odpadów w rejonie Łubnej. Zależy nam na tym, żeby nie można było wozić tam i przetwarzać śmieci. Zależy nam też na zachowaniu leśnej strefy buforowej wokół Łubnej. Burmistrz Góry Kalwarii mówił wprawdzie podczas sesji, że nie ma się czym przejmować. Diabeł tkwi jednak w szczegółach, a my tylko chcemy oszczędzić naszym mieszkańcom potencjalnych kłopotów. Stanowisko rady zostanie przekazane burmistrzowi Góry Kalwarii. W niedzielę o godz. 9 na rogu ul. Jabłoniowej i Warszawskiej będziemy zbierać podpisy mieszkańców pod tą inicjatywą. Na około godzinę zablokujemy też ruch, aby wzmocnić nasz przekaz.
Do sytuacji z Konstancina odniósł się burmistrz Góry Kalwarii Arkadiusz Strzyżewski.
- Z całą stanowczością podkreślam, że samorząd Góry Kalwarii nie miał w ostatnich latach i nie ma planów ulokowania zakładu utylizacji odpadów na obszarze Łubnej - zapewnia. - Od roku 2000 wokół nieczynnego składowiska odpadów komunalnych "Łubna" obowiązuje strefa ograniczonego użytkowania, dopuszczająca m.in. składy, magazyny, usługi i gospodarkę odpadami. Gmina, na wiosek lokalnej społeczności, próbowała zmienić ten stan - wykreślić gospodarkę odpadami z tego katalogu. Jednak okazało się to niemożliwe, ponieważ decyzja w tej kwestii należy do urzędu marszałkowskiego. W sierpniu ub. roku gmina ponownie złożyła wniosek o dopuszczenie działalności przemysłowej w obrębie przedmiotowego obszaru, co pozwoliłoby na wykorzystanie go w sposób optymalny, a nie wiązało z gospodarką odpadami.TW
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz