Zamknij

Piaseczno miastem rowerzystów?

18:00, 01.02.2025 Aktualizacja: 09:43, 04.02.2025 ok. 2 min. czytania
Skomentuj

PIASECZNO Kolejny, ósmy już sezon Piaseczyńskiego Roweru Miejskiego rozpocznie się 1 marca. Tymczasem gmina podsumowała ubiegły rok, w którym mieszkańcy mieli do dyspozycji 64 rowery. Wypożyczano jest aż 13 629 razy, najwięcej przy stacji PKP

Piaseczyński Rower Miejski cieszy się niesłabnącą popularnością. W trakcie siódmego sezonu funkcjonowania systemu mieszkańcy wypożyczyli rowery aż 13 629 razy. Obecnie w Piasecznie działa siedem stacji, z których najnowsza – Stacja Kamionka – została uruchomiona w 2024 roku.

Rozbudowa systemu i najpopularniejsze lokalizacje

System Piaseczyńskiego Roweru Miejskiego obejmuje następujące stacje:

  • Dworzec PKP (ul. Dworcowa),
  • Centrum (obok sądu przy ul. Kościuszki),
  • Stadion Miejski (ul. 1 Maja),
  • Górki Szymona (aleja Brzóz),
  • Józefosław (róg ul. Cyraneczki i Julianowskiej),
  • Słowicza (róg ulic Jarząbka i Żytniej),
  • Kamionka (róg ulic Północnej i Głównej obok SP3).

Najczęściej wypożyczane rowery były na stacji PKP Piaseczno, gdzie odnotowano 3 581 wypożyczeń, oraz na stacji Słowicza, z której rowery skorzystano 3 231 razy. Popularnością cieszyła się również stacja w Józefosławiu (2 652 wypożyczenia).

Rekordowe statystyki i preferencje użytkowników

W 2024 roku największa liczba wypożyczeń miała miejsce w maju – 2 295 razy, natomiast najmniej rowerów użyto w listopadzie – 502 razy. Większość wypożyczeń (8 520) mieściła się w darmowym limicie 20 minut.

Ciekawostką jest, że rekordzista w 2024 roku wypożyczył rower aż 187 razy. Wśród tras największą popularnością cieszył się odcinek Słowicza – Dworzec PKP, gdzie odnotowano 1 349 przejazdów w kierunku dworca i 1 235 w przeciwnym kierunku. Wielu użytkowników wypożyczało i oddawało rowery na tej samej stacji, szczególnie na Słowiczej (987 razy) oraz w Józefosławiu (868 razy).

Rower jako środek komunikacji

Dane wskazują, że mieszkańcy korzystają z systemu zarówno rekreacyjnie, jak i jako alternatywnego środka transportu. Szczególną rolę odgrywają połączenia z dworcem PKP oraz dojazdy z Józefosławia do stacji metra Kabaty i innych punktów w Warszawie. Możliwość integracji z Warszawskim Rowerem Publicznym (Veturilo) sprawia, że rowery miejskie stanowią wygodną opcję dla mieszkańców dojeżdżających do pracy czy szkoły.

Rozwój Piaseczyńskiego Roweru Miejskiego pokazuje, że system cieszy się rosnącym zainteresowaniem, a inwestycje w jego infrastrukturę to krok w stronę ekologicznego i wygodnego transportu w mieście.

 

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%