Przewodniczącą Młodzieżowej Rady Gminy Piaseczno pozostała Vladyslava Zelenko, dla której będzie to już druga kolejna kadencja na tym stanowisku.
- Kandydowałam, bo dobrze czuję się w działaniu na rzecz młodzieży – mówi Vladyslava Zelenko. - Lubię łączyć, motywować i inspirować ludzi. W tej kadencji chciałabym się skupić na poprawieniu komunikacji wewnątrz MRGP. Bardzo zależy mi na tym żeby każdy z nas był zaangażowany. Sądzę, że to kluczowy element pracy w tak licznej grupie.
Skład prezydium uzupełnili: wiceprzewodniczący Szymon Sędzik i Adam Kszczot, sekretarz Maja Pyza oraz rzecznik Karolina Siara, a pozostałymi radnymi zostali: Michał Góralewski, Lena Lechańska, Wiktoria Fahmi, Szymon Korczak, Marianna Szafran, Milena Urbanowicz, Mikołaj Młynarski, Adrian Regner, Mikołaj Szczepanik, Martsin Boldak, Cezary Kozłowski, Max Glaser-Bołdak, Wiktor Kisielewski, Leon Warda, Mikołaj Mełgieś i Hanna Żochowska. Po feriach planowane są jeszcze wybory uzupełniające, które mają wyłonić dodatkowych 12 reprezentantów młodzieży z siedmiu szkół z terenu Gminy Piaseczno.
- Celujemy w 34 radnych, czyli maksimum statutowe – nie kryje Szymon Król, Przewodniczący Gminnej Komisji Wyborczej Młodzieżowej Rady Gminy Piaseczno - Oprócz tego mamy jeszcze dodatkowe miejsca dla uczniów chodzących do szkół, które nie są okręgami wyborczymi (np. do Warszawy). Przeprowadzamy konkurs, w ramach którego kandydat opisuje swoje doświadczenie aktywności społecznej i pomysł na działanie w młodzieżowej radzie. Nie chcemy bowiem nikomu blokować udziału w naszej organizacji.
W ramach obecnej kadencji MRGP – wzorem „dorosłej” rady gminy – powoła następujące komisje: Transportu Publicznego, Infrastruktury i Innowacji Miejskich, Promocji i Kultury, Aktywizacji i Praw Młodzieży, Zdrowia, Sportu i Rekreacji, Współpracy oraz Klimatu i Środowiska. Młodzieżowi radni planują w roku 2025 – za około półtora miesiąca - realizację dwóch projektów, na które będą mieli możliwość pozyskać granty. O tym czego będą one konkretnie dotyczyć zdecyduje piaseczyńska młodzież.
- Chcemy zbadać jej oczekiwania poprzez współpracę z samorządami uczniowskimi – wyjaśnia Szymon Król. - W poprzedniej kadencji MRGP uczniowie piaseczyńskich szkół debatowali w urzędzie gminy na temat projektów, które powinny zostać zrealizowane dla młodzieży. To była, naszym zdaniem, bardzo pożyteczna inicjatywa, którą chcielibyśmy kontynuować.
Począwszy od tej kadencji nową opiekunką młodzieżowej rady jest Olga Śmietanowska, Radna Rady Miejskiej i Przewodnicząca Komisji Oświaty.
- Mam nadzieję, że ci młodzi ludzie będą chcieli mnie wysłuchać, wziąć pod uwagę moje wskazówki i że potraktują mnie jako wsparcie, a nie intruza – mówi Olga Śmietanowska. - Nie należę do osób, które narzucają swoje zdanie lub sposób myślenia. Młodzieżowa Rada Gminy to ich przestrzeń, ich pomysły, ich możliwości. Ja chcę tylko czuwać nad tym żeby wszystko udało im się tak, jak by chcieli oraz być ich „tubą” w Radzie Miasta – zadbać o to by mogli wypowiadać się w każdej kwestii dotyczącej gminy: w kwestii kultury, oferty edukacyjnej czy infrastruktury. Bo kiedyś to ich pokolenie będzie tu żyć i korzystać z tego, co wybuduje i w co zainwestuje gmina.
Opiekunka MRGP podkreśla, że tego typu organizacje są potrzebne, bo głos wszystkich grup społecznych jest ważny w debacie publicznej.
- W obecnej kadencji „młodzi” radni, podobnie jak „duża” Rada Miasta, będą pracować w komisjach problemowych, które sami zdefiniowali – dodaje Olga Śmietanowska. - MRGP chce rozmawiać o transporcie publicznym, o ofercie kulturalnej, o zdrowiu psychicznym i wielu innych sprawach. I to jest mega, bo my, dorośli, powinniśmy wsłuchiwać się w ich głos. Takie jest wręcz ich hasło na tę kadencję: „Zaangażuj się i miej realny wpływ!”. I tego im życzę!
Grzegorz Tylec
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz