Na podstawie kwerendy w zbiorach drezdeńskich Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków potwierdził, że na terenie dzisiejszego budynku starostwa powiatowego oraz dawnej biblioteki publicznej w Piasecznie znajdowały się dwa pałace: Lustpalais i Jagdpalais. Pierwszy z nich został wzniesiony w latach 1735-1736 przez Aleksandra Józefa Sułkowskiego, drugi zaś w latach 1748-1750 przez Henryka von Brühla.
Obie budowle pełniły funkcję pałaców myśliwskich. Lustpalais, drewniany pawilon, został przetransportowany przez Aleksandra Sułkowskiego z Królikarni. Wokół niego urządzono ogród zabaw myśliwskich, który obecnie znajduje się na terenie parku miejskiego. Natomiast Jagdpalais, zbudowany z inicjatywy Brühla, był okazałą, murowaną rezydencją z królewskimi komnatami, pokrytą czerwonym gontem. W pobliżu powstał Dom Starosty wraz z folwarkiem, a na dziedziniec prowadziła lipowa aleja, dziś znana jako ul. Królewskie Lipy.
Pałac Jagdpalais otaczały kordegardy i oficyny w układzie symetrycznym, co podkreślało jego monumentalny charakter. Niestety, w 1794 roku podczas insurekcji kościuszkowskiej budynek został spalony. Pomimo tego, relikty rezydencji przetrwały do dziś, a w trakcie wielu prac budowlanych na tym obszarze natrafiano na fragmenty dawnych struktur.
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków podkreśla, że przyszłe inwestycje w rejonie reliktów powinny być poprzedzone badaniami archeologicznymi oraz uzgodnione z odpowiednimi służbami konserwatorskimi. To ważny krok w kierunku ochrony historycznego krajobrazu Piaseczna i zachowania jego unikalnego dziedzictwa dla przyszłych pokoleń.
0 0
hmmm ciekawe:)