Oddanie do ruchu ponad 37 km autostrady, od końca obwodnicy Mińska Mazowieckiego do węzła Siedlce Zachód, to nie koniec działań na tej trasie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Trwają prace budowlane i projektowe na dalszym przebiegu A2 do granicy państwa z Białorusią. Cztery odcinki pomiędzy Siedlcami a Białą Podlaską, o łącznej długości ponad 65 km (do tego jeszcze 2 km sąsiedniego odcinka od węzła Siedlce Południe), planuje się oddać do ruchu w 2025 r.
W przygotowaniu jest też przedłużenie A2 do granicy z Białorusią o łącznej długości ok. 32 km. - 11 grudnia ogłosiliśmy przetarg na wykonanie projektu technicznego i wykonawczego oraz budowę od Kijowca do Dobrynia i Terminala Samochodowego Koroszczyn - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Przetarg dla odcinka od Białej Podlaskiej do Kijowca ma zostać ogłoszony w I kwartale 2025 r. - Dla obu tych odcinków jesteśmy w trakcie procedury uzyskania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) – dodaje GDDKiA. - Na ostatni fragment trasy, od Dobrynia do granicy (6,8 km), postępowanie w sprawie decyzji ZRID jest zawieszone. Jego kontynuacja jest uzależniona od unormowania sytuacji geopolitycznej z Białorusią.
W tym roku będą kontynuowane prace związane z dostosowaniem DK7 do parametrów trasy ekspresowej na północ od stolicy. W realizacji jest odcinek Płońsk - Czosnów. Umowne terminy zakładają zakończenie prac w 2025 r. Niemniej jednak w rozpatrywaniu są roszczenia wykonawców, co oznacza, że terminy mogą ulec zmianie. We wrześniu 2024 r. do Wojewody Mazowieckiego GDDKiA złożyła wniosek o decyzję ZRID dla 9-kilometrowego odcinka Czosnów - Kiełpin. Zakończenie wszystkich prac na tym odcinku przewidziane jest w połowie 2027 r. W październiku ubiegłego roku podpisano umowę na opracowanie dokumentacji projektowej dla odcinka Kiełpin – Warszawa. - Szacujemy, że zasadnicza dokumentacja będzie gotowa w II kwartale 2026 r – przewiduje GDDKiA. - Kolejnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu na wyłonienie wykonawcy prac budowlanych.
W tym roku ruszą przetargi na poszerzenie o dodatkowy pas ruchu autostrady A2 pomiędzy węzłami Łódź Północ i Konotopa. Całość inwestycji prowadzi Oddział GDDKiA w Łodzi, który zajmuje się także realizacją dwóch odcinków drogi ekspresowej S12 od granicy woj. łódzkiego i mazowieckiego do Wieniawy.
- Realizujemy także zadania z rządowego Programu budowy 100 obwodnic – podkreśla GDDKiA. - Dzięki niemu, z dziewięciu miast w województwie mazowieckim wyprowadzimy ruch tranzytowy. Dwie obwodnice, Lipska i Pułtuska, są w realizacji. Kolejnych siedem jest w fazie przygotowania dokumentacji projektowej lub uzyskiwania decyzji środowiskowej. Poza budową nowych dróg rozbudowujemy i remontujemy istniejącą sieć drogową. Poprawiamy także bezpieczeństwo ruchu drogowego poprzez budowę chodników, sygnalizacji świetlnej czy doświetlenia przejść dla pieszych.
W 2025 r. będzie kontynuowana realizacja prawie 180 km nowych dróg. To ponad 65 km autostrady, 70 km dróg ekspresowych i 38 km obwodnic.
Realizowane inwestycje
Inwestycje w przygotowaniu
Na różnym etapie przygotowania do realizacji jest prawie 400 km dróg o szacunkowej wartości przekraczającej 30 mld zł, zapisanych w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.) oraz Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030:
Remonty i przebudowy
W zeszłym roku wybudowano ok. 6 km chodników i ścieżek pieszo-rowerowych: 2,5 km w ciągu DK57 pomiędzy Obiecanowem a Makowem Mazowieckim oraz 3,5 km w Węgrowie w ciągu DK62. Kolejne 17 km jest w budowie: w ciągu DK50 Strachówka - Łochów, DK79 Sycyna - Jasieniec Południowy i w Nacpolsku.
Na skrzyżowaniach w Rajcu Szlacheckim (DK12), Sarnakach (DK19), Bikówku (DK50), Drwalewie (DK50) i Piorunowie (DK92) wybudowano sygnalizacje świetlne. Dwie kolejne są w realizacji (na DK92 w Bramkach i na DK50 w Słomczynie).
Ponad 30 odcinków dróg zyskało doświetlenie na przejściach dla pieszych. Dzięki zwiększono bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego na 517 przejściach dla pieszych:
W realizacji są zadania o wartości ok. 626 mln:
W planach są rozbudowy, 8 mld zł:
Wyremontowano obiekty mostowe na kwotę ok. 5,5 mln zł:
- Ponadto zakończyliśmy budowę mostu nad rzeką Rozoga w ciągu DK53 w Myszyńcu (ok. 4 mln zł) oraz wybudowaliśmy schody dla pieszych przy obiekcie nad S8 w rejonie m. Budykierz – podsumowuje ubiegły rok GDDKiA oddział Warszawa.
źródło: gov.pl
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz