W Uwielinach powstało miejsce inne niż wszystkie

2

PRAŻMÓW W piątek 23 kwietnia, w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w centrum Uwielin nieopodal remizy strażackiej został uruchomiony przystanek, na którym można wypożyczyć książki, a nawet zaopatrzyć się w zabawki lub maskotki


Na pomysł połączenia nieczynnego w tej chwili przystanku (ten, na którym zatrzymuje się autobus znajduje się vis a vis) z biblioteką wpadła sołtys miejscowości, Teresa Wójcicka. – Chcieliśmy, aby to miejsce wyglądało po prostu bardziej przyjaźnie, nie sądziliśmy że nasz pomysł zyska taki rozgłos – przyznaje skromnie. Warto podkreślić, że inicjatywa została zrealizowana całkowicie bezkosztowo, dzięki kreatywności i zaangażowaniu lokalnych mieszkańców. Impuls do działania dała Teresa Wójcicka, która wcześniej za pośrednictwem mediów społecznościowych ogłosiła zbiórkę niepotrzebnych książek, płyt, zabawek i maskotek. Następnie odmalowano przystanek i stojącą na nim ławkę. Kosz owinięto kolorową folią, dostawiono też zrobiony z drewnianych odpadów regał na książki oraz stary kufer, zwany skrzynią skarbów, w którym znajdują się zabawki i maskotki.
Ten przystanek jest tak naprawdę dziełem ludzi, którzy sami go urządzili – mówi Teresa Wójcicka. – Wiele osób z niego korzysta. Część książek wypożyczono, w ich miejsce pojawiły się nowe. Ktoś przyniósł kolorowe tygodniki, przybyło też nowych zabawek. Choć zachęcam mieszkańców do zwracania książek, mam spory zapas woluminów zebranych podczas akcji, więc w razie czego będzie czym uzupełnić braki – dodaje.
Do tej pory raczej nikt nie czytał na przystanku, bo nie zachęcała do tego pogoda. Jednak latem będzie można zatrzymać się tu na dłużej.
Nie sądziłam, że ta akcja odbije się aż tak dużym echem – cieszy się pani sołtys.
Tymczasem nasza Biblioteka na Przystanku doczekała się mnóstwa pozytywnych komentarzy w mediach społecznościowych. Inicjatywę chwalono też na portalu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

TW

2 KOMENTARZE

  1. Wspaniały pomysł!
    W Piasecznie też by się przydało coś podobnego.Ludzie (niektórzy)lubią czytać ale niestety książki są bardzo drogie,więc to doskonały pomysł.Kultura w plenerze -zazdroszczę Państwu !
    Mieszkanka Piaseczna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię