Wizyta polskich dzieci z Żytomierza w Zalesiu Górnym

0
Wizyta polskich dzieci z Żytomierza w Zalesiu Górnym
źródło: piaseczno.eu

PIASECZNO W ostatnim tygodniu marca Zespół Szkół Publicznych w Zalesiu Górnym gościł dziesięcioro dzieci z Polskiego Dziecięcego Teatru Lalek „ModernPol” przy Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków na Ukrainie.


Jako że edukacja na Ukrainie odbywa się w jednej jedenastoletniej szkole, dzieci były w wieku naszych szóstoklasistów i gimnazjalistów. Nauczycielką, która zainicjowała współpracę z ŻOZPU jest pani Agnieszka Gasper. W tym roku, pod jej nieobecność wizytę zorganizowały panie Agnieszka Wojdyna oraz Dorota Zuchowicz, a ich zadanie nie należało do najłatwiejszych.

Dzieci ani przez chwilę się nie nudziły

Dzieci miały wypełniony czas aktywnościami codziennie od rana do wieczora. Uczestniczyły w lekcjach, jeździły na wycieczki i brały udział w grach terenowych. Widać było wielką radość z tego, że mogą gościć w Polsce, wśród życzliwych ludzi, co częstokroć podkreślała ich przeurocza opiekunka pani Wiktoria Zubarewa.

Młodzież z Ukrainy zwiedzała Stare Miasto oraz Muzeum Narodowe, ale również miała czas na zakupy oraz wypady na basen i do kina. Nauczyciele ze szkoły podstawowej w Zalesiu Górnym ochoczo dołączali się z pomocą, by naszym gościom niczego nie brakowało, dzięki czemu dzieci uczestniczyły w wielu ciekawych zajęciach przygotowanych specjalnie dla nich – korzystały z mikroskopów (na lekcji przyrody), uczyły się sztuki origami, przygotowywały pyszności na zajęciach kulinarnych, a wszystko pod okiem profesjonalistów. Poruszając się po mieście, dzieci zakładały jednakowe koszulki, na których widniało hasło „Bóg, Honor i Ojczyzna”.

W ramach podziękowań za gościnę, dzieci odegrały dwa przedstawienia. Nauczyciele z kolei zorganizowali zbiórkę materiałów dydaktycznych oraz przyborów szkolnych, które mogą się przydać w codziennym trudzie utrzymania polskich korzeni na wschodzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię