Jeżeli chodzi o greckie społeczeństwo, to było ono nieco zróżnicowane. Na samym dole hierarchii znajdowali się niewolnicy, którzy byli całkowicie pozbawieni wolności i traktowano ich bardziej jak rzecz niż człowieka. Najważniejsi z kolei byli obywatele, do których zaliczano mężczyzn urodzonych na terenie starożytnej Grecji. Pomiędzy tymi dwoma grupami była jeszcze grupa metojków, czyli cudzoziemców. W odróżnieniu od niewolników byli oni wolnymi ludźmi, natomiast nie mieli praw politycznych tak jak obywatele.
Status społeczny mocno determinował życie codzienne danego człowieka w starożytnej Grecji. W dużej mierze jednak, Grecy na co dzień trudnili się uprawą oliwek i winorośli, a także hodowlą zwierząt. W wielu miejscach współczesnej Grecji życie wygląda tak do dziś, z tą różnicą, że mają oni więcej czasu dla siebie, który mogą poświęcać chociażby na sprawdzanie jak wygląda superliga dania.
Warto pamiętać, że Starożytna Grecja nie była jednolitym państwem. Składały się na nią liczne państwa-miasta, które miały swoje własne prawa i ustrój. W każdym z nich panowały więc różne zasady, które również oddziaływały na funkcjonowanie mieszkańców na co dzień.
Starożytną Grecję cechował górzysty krajobraz. Przez problem z komunikacją, z łatwością tworzyły się mniejsze wspólnoty. Dużym atutem Greków był dostęp do morza.
Wpływ starożytnej Grecji na współczesną naukę jest bardzo widoczny. Ma to miejsce głównie za sprawą wybitnych jednostek takich jak Platon, Sokrates czy Arystoteles. Ich teorie i spostrzeżenie są powtarzane do dnia dzisiejszego i stanowiły mocny fundament dla różnych gałęzi nauki i polityki.
To właśnie w starożytnej Grecji narodziła się demokracja, która jest ustrojem stosowanym w znacznej większości współczesnych państw. To właśnie tej cywilizacji zawdzięczamy również teatry czy igrzyska olimpijskie.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz