Drużyna KosPolEx znalazła się w gronie 24 zespołów z całej Polski, które przeszły do kolejnej fazy konkursu. Jak podkreśla wiceburmistrz Piaseczna, Hanna Kułakowska-Michalak, projekt młodych inżynierów to nie tylko realizacja marzeń, ale także praktyczna lekcja łączenia różnych dziedzin nauki. - Trzymamy kciuki za fantastyczną młodzież i czekamy na sukces – dopinguje uczniów wiceburmistrz.
CanSat, nad którym pracują uczniowie, to prawdziwy technologiczny majstersztyk. Jego podstawowa misja polega na pomiarze temperatury i ciśnienia otaczającego środowiska w trakcie lotu. Jednak drużyna KosPolEx zdecydowała się pójść o krok dalej, podejmując się realizacji misji dodatkowej. Młodzież chce zbadać jakość powietrza na różnych wysokościach.
- Spodziewamy się spadku temperatury i ciśnienia wraz ze wzrostem wysokości, a przeprowadzone badania pozwolą sprawdzić, czy rzeczywiście tak jest – dzielą się swoją pracą młodzi konstruktorzy. - Ponadto zainteresowały nas dwa zagadnienia, które chcemy analizować w ramach misji dodatkowej. Jest to pomiar jakości powietrza na wysokościach. Nasz wybrany do tego moduł jest w stanie mierzyć PM1.0, PM2.5, PM10, VOC i CO2”.
- Chłopcy opowiedzieli mi na jakim etapie jest ich projekt, jak dzielą się zadaniami, jaka misja im przyświeca – dzieli się wrażeniami ze spotkania z uczniami starosta piaseczyńska Ewa Lubianiec. - Byłam pod wrażeniem ich dojrzałości i kompetencji. Podziwiam Was chłopaki i wierzę w Wasz sukces. Dla nas już jesteście zwycięzcami.
Warto zaznaczyć, że opiekunem drużyny jest Elżbieta Malinowska, wieloletnia nauczycielka i była dyrektorka szkoły, która swoim zaangażowaniem i pasją potrafi inspirować uczniów do sięgania po gwiazdy – dosłownie i w przenośni. Jak podkreśla wiceburmistrz Kułakowska-Michalak, to dzięki takim nauczycielom młodzież zyskuje szansę na poznanie mechatroniki, czyli interdyscyplinarnej dziedziny łączącej elektronikę, programowanie i mechanikę.
Cała społeczność Piaseczna z dumą obserwuje postępy drużyny KosPolEx, która już teraz udowodniła, że jest gotowa na wielkie wyzwania. Ich model 3D CanSata można śledzić online, co pozwala na bieżąco podziwiać rozwój tego inspirującego projektu.
Aha08:37, 28.12.2024
0 0
No rzeczywiście jak na te czasy to światowy wyczyn 08:37, 28.12.2024