Dzień Matki w Polsce i na świecie to jedno z popularniejszych świąt niezwiązanych z kluczowymi momentami w kalendarzu kościelnym. Jest to święto uniwersalne. Nie ma w nim podziału na wiek, wyznanie czy pochodzenie. Wszystkie dzieci, zarówno małe, jak i te dorosłe chcą tego dnia uczcić swoją relację z mamą.
Kiedy święto matki jest obchodzone w Polsce?
Dzień matki obchodzi się w Polsce 26 maja. Jest to data niezmienna, niezależnie od tego, w jaki sposób układa się w tygodniu. Według oficjalnych danych jest to święto obchodzone w Europie dopiero od XX wieku, zwłaszcza od okresu między wojennego. Niemniej jednak w każdym kraju data ta przypadła na inny okres historii.
Czy występuje dzień rodziców?
Dzień Matki w Polsce i na świecie to zbiór fascynujących zwyczajów, obchodzonych w innych terminach i w inny sposób. Warto mieć również na uwadze, że choć w Polsce nie występuje dzień rodziców, to w niektórych krajach jest on istotny. Przykładem takiej sytuacji jest Korea Południowa, gdzie jest on obchodzony 8 maja.
Gdzie dzień matki jest obchodzony w drugą niedzielę maja?
Chcąc oddać cześć swojej zmarłej matki lub uczcić relację z mamą, która jeszcze jest obecna, dzieci w Stanach Zjednoczonych wręczają jej prezent w drugą niedzielę maja. Z tego względu dokładna data jest ruchoma.
W jakich czasach dzień matki był obchodzony w czwartą niedzielę Wielkiego Postu?
Dzień matki jest świętem obecnym w kulturze europejskiej od setek lat. Ciekawym zwyczajem obserwowanym od XVII wieku jest tzw. matczyna niedziela. Występuje ona na terenie Wielkiej Brytanii i przypada w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Tego dnia dzieci wysłane na służbę do innych domów mogły powrócić do swoich rodziców i spędzić z nimi dzień. Tradycja ta przestała być praktykowana po I wojnie światowej.
Jakie zwyczaje są praktykowane podczas polskiego Dnia Matki?
Na całym świecie dzień matki obchodzony jest hucznie i obejmuje nie tylko drobne upominki, ale również szereg innych przyjemności. Wybierając odpowiedni prezent dla mamy warto kierować się jej gustem oraz potrzebami.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz