Sąd Apelacyjny w Warszawie ma ogłosić dziś wyrok w sprawie wójt Lesznowoli

1

LESZNOWOLA Tydzień temu przewodnicząca składu orzekającego Sądu Apelacyjnego w Warszawie, sędzia Dorota Radlińska poinformowała, że dziś o godzinie 14 zapadnie prawomocny wyrok w sprawie wójt Lesznowoli Marii Jolanty Batyckiej-Wąsik oraz byłej gminnej skarbnik Elżbiety Obłuskiej


Dwa lata temu wójt Lesznowoli Maria Jolanta Batycka-Wąsik została skazana przez Sąd Okręgowy w Warszawie, między innymi za przekroczenie uprawnień, w tym bezprawne zdaniem sądu umarzanie podatków od nieruchomości, na karę 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata oraz obowiązek naprawienia wyrządzonej gminie szkody w wysokości 1,361 mln zł. Była gminna skarbnik otrzymała karę 14 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata za niedopełnienie obowiązków. Musiała też zapłacić 20 tys. zł grzywny. Od wyroku odwołała się zarówno wójt Lesznowoli, była skarbniczka, jak i prokuratura, która zażądała zaostrzenia kary.

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie miał zostać ogłoszony już w maju ubiegłego roku, ale z różnych przyczyn nie został. W tym czasie rozwiązano skład sędziowski i powołano nowy, któremu przewodniczy sędzia Dorota Radlińska. Na początku poprzedniej rozprawy, która odbyła się 29 marca sąd poinformował o nowych wnioskach dowodowych. Była to złożona przez obronę opinia ekonomiczna, dotycząca zasadności umarzania podatków. Prokurator Aneta Michałowska-Zielińska przyznała, że nie zna treści opinii, ale wnosi o dopuszczenie dowodu. Po krótkim wprowadzeniu przypominającym wyrok sądu pierwszej instancji, adwokaci oskarżonych wnieśli o uniewinnienie swoich klientek, ewentualnie cofnięcie sprawy do ponownego rozpoznania przez sąd pierwszej instancji. Swoje zdanie dotyczące zaostrzenia kary (do 2,5 roku więzienia dla wójt) podtrzymała również prokurator. Po zamknięciu przewodu sądowego wygłoszono mowy końcowe, podczas których zarówno wójt, jak i była skarbniczka poprosiły o uniewinnienie. Sędzia Radlińska zapowiedziała ogłoszenie wyroku dziś o godz. 14.

Dzisiejszy wyrok Sądu Apelacyjnego będzie prawomocny. Wójt Lesznowoli i była gminna skarbnik mogą zostać oczyszczone ze wszystkich zarzutów. Inny scenariusz jest taki, że sędziowie sądu apelacyjnego dopatrzą się uchybień proceduralnych i skierują sprawę do ponownego rozpatrzenia do sądu niższej instancji (w tym wypadku sądu okręgowego). Jeśli jednak któryś z zarzutów zostanie podtrzymany, wójt straci stanowisko. Podobnie zresztą, jak i jej zastępcy. Wówczas do gminy wejdzie powołany przez premiera komisarz, który zastąpi wójt do czasu kolejnych wyborów. Te muszą zostać przeprowadzone w ciągu trzech miesięcy, jeśli do wyborów samorządowych planowanych w normalnym trybie został ponad rok.

TW

Czytaj o wyroku:

https://piasecznonews.pl/wyrok-w-sprawie-wojt-lesznowoli-uchylony-sprawa-zacznie-sie-od-poczatku-relacja-na-zywo/

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię