Szok i niedowierzanie! Wójt zatrzymana przez CBA, ma usłyszeć prokuratorskie zarzuty

35

LESZNOWOLA/PIASECZNO Rankiem, około godziny 6 do domu wójt gminy Lesznowola zapukali agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Wójt była zaskoczona poranną wizytą CBA. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy na miejscu zabezpieczono samochód osobowy marki Audi oraz gotówkę. Dalsze czynności podjęto w urzędzie gminy w Lesznowoli. Tam agenci przez kilka godzin zabezpieczali dokumenty związane ze sprawą. Jak oficjalnie informuje CBA przyczyną prowadzonych działań jest podejrzenie o przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków przez wójta.

Czarne chmury nad urzędem gminy zwiastowały nie tylko deszcz

– Zgromadzono materiał wskazujący na możliwe nieprawidłowości przy gospodarowaniu nieruchomościami na terenie gminy poprzez zawarcie w 2013 r. i 2014 r. umów dzierżawy z naruszeniem wymogów formalnych opisanych w ustawie o gospodarce nieruchomościami – informuje CBA. – Podjęcie niezasadnej decyzji o odstąpieniu od jednej z umów skutkowało wypłaceniem odsetek w wysokości ok. 1,3 mln zł i tym samym wyrządzenie szkody w majątku gminy. Ustalenia śledczych wskazują ponadto na przekroczenie uprawnień w zakresie czynności podejmowanych jako organ podatkowy w latach 2012 – 2015, poprzez niezasadne umarzanie należności podatkowych na rzecz szeregu powiązanych ze sobą spółek, w celu osiągnięcia przez te spółki korzyści majątkowej w wysokości ok. 2,6 mln zł – czytamy w oświadczeniu Centralnego Biura Antyterrorystycznego.

„Wójt niewinna, winny PiS”

W urzędzie nerwowe poruszenie. Nikt nie chce się oficjalnie wypowiadać, ale ani urzędnicy, ani radni nie wierzą, że to wszystko dzieje się naprawdę.

Ściany w urzędzie gminy toną od nagród, dyplomów i wyróżnień

– Sposób w jaki zatrzymano panią wójt jest skandaliczny – uważa Michał Otręba, były radny gminy Lesznowola oraz prezes stowarzyszenia Niepokonani 2012, które pomaga osobom pokrzywdzonym przez sądy i urzędy. – Uzasadnienie CBA jest absurdalne. Wójt podejmowała decyzje zgodnie z prawem, a jej działania kontrolowała komisja rewizyjna i Regionalna Izba Obrachunkowa. Nikt nie miał żadnych uwag. Jeśli pojawiły się nowe okoliczności w sprawie, która jest przecież znana już od wielu lat to przecież można było postawić zarzuty bez wyciągania kobiety o 6 rano z domu i urządzania medialnego cyrku. Każdy wójt i każdy burmistrz ma prawo umorzyć podatek.
– To polityczna sprawa – uważa jeden z urzędników. – Sądzę, że ukartowana przez radnych Prawa i Sprawiedliwości. Radny Łukasz Grochala już kilka dni temu zacierał ręce i zapowiadał, że „będzie się działo” – twierdzi mężczyzna.
Podobnego zdania są radni, z którymi rozmawialiśmy.
– Jak chce się psa uderzyć to kij zawsze się znajdzie – mówi jeden z nich. – PiS chciał przejąć władzę w naszej gminie, ale pozycja pani wójt była na tyle silna, że im się to nie udało. Jesienią wybory, więc przystąpiono do frontalnego ataku.
– Radny Grochala chciał zostać wicewójtem, ale w piątek wypłynęło, że zastępcami pani wójt zostaną dotychczasowi radni Marcin Kania i Mirosław Wilusz. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać! – denerwuje się jeden z radnych. – Dlaczego przez urzędem stoją dziennikarze państwowej telewizji? A gdzie Polsat czy TVN? Nie ma. Telewizja publiczna dostała zlecenie na nakręcenie tego cyrku – uważa nasz rozmówca.

Radny odcina się od sprawy, PiS wzywa wójt do dymisji

– Zarzuty radnych i urzędników są absurdalne, czekamy na dalsze kroki prokuratury i ewentualne decyzje sądu w tej sprawie – komentuje krótko Sergiusz Muszyński, szef powiatowych struktur PiS.
– Jestem zszokowany takimi plotkami – odpiera radny Łukasz Grochala. – Jestem radnym kolejnej kadencji i przez 10 lat współpracowałem z panią wójt, bardzo sobie tę współpracę ceniąc. Teraz wybrałem inną drogę i startowałem z innego komitetu i być może to ma mi ktoś za złe. Te insynuacje pod moim adresem są niestosowne – dodaje radny.
– W związku ze skalą domniemanych zaniechań, oczekujemy, że pani wójt złoży opinii publicznej obszerne wyjaśnienia, a stosowne organy Rady Gminy podejmą własne działania kontrolne w zakresie wykrytych nieprawidłowości – czytamy w oświadczeniu wydanym przez Sergiusza Muszyńskiego, pełnomocnika Prawa i Sprawiedliwości w powiecie piaseczyńskim. – Oczekujemy również, że w poczuciu obowiązku i dla przejrzystości dalszych działań Urzędu Gminy, pani wójt poda się do dymisji a jej obowiązki przejmie jej zastępca.

Ciuciubabka z mediami

Koło południa gabinet pani wójt jest zamknięty, trwa sprawdzania dokumentacji przez agentów CBA w obecności zatrzymanej. Przed głównym wejściem do urzędu czekają dziennikarze TVP2. Skąd wiedzą, którędy będzie wychodziła pani wójt z agentami CBA? Z urzędu można wyjść też od tyłu albo z boku.
– Nie wiemy – wzruszają ramionami.

Agenci CBA przykuli uwagę mediów podczas gdy wójt opuściła urząd bocznymi drzwiami

Czekamy przy wejściu przez kilka godzin. Nad urzędem zbierają się czarne chmury – i te metaforyczne i dosłownie. Zaczyna padać drobny deszcz. Co chwilę nerwowo poruszają się firanki w oknach. Urzędnicy sprawdzają czy dziennikarze wciąż czekają. Tylnymi drzwiami wychodzi z budynku dwoje agentów CBA, podchodzą do samochodu i chowają coś w bagażniku. Agent wraca do urzędu, agentka podjeżdża samochodem pod samo wyjście. Dziennikarze podbiegają z kamerą gotowi zarejestrować wyjście pani wójt. Auto CBA dymi w otwarte drzwi urzędu, po kilka minutach podchodzi stróż i prosi agentkę by odjechała.

Auto CBA przez kilka minut stało pod samym drzwiami urzędu. Dziennikarze czekali aż wsiądzie do niego pani wójt, ale się nie doczekali

– Jeszcze dwie minutki – ta odpowiada.
– Minutkę – niecierpliwi się mężczyzna.
Auto wreszcie odjeżdża i zatrzymuje się na parkingu. Z urzędu wychodzi agent CBA, ale bez pani wójt. Z korytarza słychać śmiechy i wesołe komentarze. Dziennikarze zostali przechytrzeni. W tym samym czasie gdy ostrzyli obiektywy na tylnych drzwiach, podjechało drugie auto CBA i wójt opuściła urząd bocznym wyjściem. Zgodnie z zapowiedzią została przewieziona do prokuratury, gdzie ma usłyszeć zarzuty.

Kamil Staniszek

O nieprawidłowościach wykrytych przez CBA pisaliśmy już w grudniu 2017 roku. Czy w sprawie pojawiły się nowe okoliczności?

CBA wykryło nieprawidłowości w gminie. Czy wójt Lesznowoli stanie przed sądem?

35 KOMENTARZE

  • Zapraszamy do Piaseczna, do wszystkich bezkarnych pracowników instytucji wspierających złodziei miliardowych przekrętów gazowników-liczników

 1. Stwierdzenie ,, CBA Centralne biuro antyterorystyczne,, powinno skłonić niektórych do przemyśleń nad wiarygodnością/poziomem artykułu 😉

 2. No jasne wszystko było w porządku, komisja rewizyjna składająca się z radnych komitetu Pani wójt sprawdzila, tylko że mieszkańcy w podatkach podarowali 4mln kilku spółkom a gmina zadłużone była ta kilkadziesiąt milionów i obcinala kasę gdzie się dało.

 3. Przekręty które dzieją się od lat w tej gminie w końcu znalazły swój finał w prokuraturze. Najprostszym wyjaśnieniem tej historii dla wielu jest polityczna walka, a prawda jest taka, że gromadzone od miesięcy materiały okazały się na tyle mocne, że w końcu podjęto decyzję o aresztowaniu odpowiedzialnych osób. Ciekawe kto jeszcze był w te przekręty zamieszany? Bez przesady; aresztowanie osoby z tak poważnymi zarzutami, nawet o 6 rano nie jest niczym bulwersującym. Co, może powinni wysłać spisane złotą czcionką zaproszenie na rozprawę w sądzie? Nie ma absolutnie żadnej zgody na łagodne traktowanie pewnych osób tylko dla tego, że zajmują ważne stanowiska. Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa, tak przynajmniej powinno być. Bez względu na polityczne preferencje.

  • Dokładnie.Nie jest przypadkiem,że te dyplomy,tabelki mają się nijak do wyglądu,a jeszcze bardziej stanu dróg. Ciekawe co na to mieszkańcy np.Piechociński,Halicki… czy to przypadek?

 4. Szkoda że takich kontroli nie było dwie kadencję wcześniej , gmina z takim potencjałem mogła być daleko w przodzie i bez kupowania wyróżnień i nagród.

 5. Nie jestem mieszkańcem Gminy Lesznowola ale ze względu na bliskie sąsiedztwo mam wielu znajomych którzy tam mieszkają bądź pracują. Zastanawiam się więc skąd się biorą wszystkie słowa krytyki w komentarzach bo chyba nie są pisane przez żadnego mieszkańca bądź inwestora… Jeśli ktoś chce ocenić pracę P. Wójt niech sprawdzi jak wygląda oświata w Gminie, infrastruktura, plany zagospodarowania przestrzennego bądź poziom inwestycji. Wypowiadać ie się na temat zatrzymania o przez ten pryzmat 1 dnia oceniacie 20 lat pracy osoby w mojej ocenie mocno zaangażowane dla społeczności Gminy. Nagrody, wyróżnienia… jasne, mogło by tego nie być… tylko czy wtedy byście pisali ze tym bardziej popieracie akcje CBA? Jeśli piszecie negatywne komentarze to chociaż postarajcie się o chwilę zaangażowania aby się dowiedzieć co krytykujecie bo w mojej ocenie bazujecie na standardowym powielaniu negatywnych opinii innych komentatorów i narracji medialnej jaka całej sprawie została nadana. BTW. Komentarz o braku innych mediów poza TVP jest bardzo trafiony! I zupełnie obiektywnie – sprawa z 2012 wyciągnięte 7 lat później (tuż przed wyborami) to daje do myślenia, jeśli nie nad Polską praworządności to nad szybkością reakcji polskich organów ścigania. Jak mawiał kalsyk: dajcie człowieka a paragraf się znajdzie…

  • Jak jest tak cudownie, to skąd 79 mln zł zadłużenia, skąd dziwne umowy na dzierżawę terenów KPGO Mysiadło. Skąd bizantyjskie inwestycja jak Centrum Edukacji i Sportu w Mysiadle skończone w 1/3. Skoro tak sąsiad świetnie ocenia gminę, to czemu nadal tutaj nie mieszka. Dzisiaj na sesji Rada Gminy podejmie podwyżkę za odpady i to trzykrotną podwyżkę… Ale co tam, jest pięknie…

 6. Nie ma lepszej wójt od niej i wiem że ona w życiu nie wzięła by żadnej łapówki itp i nie mają jej nic do zazucenia i koniec kropka A wy ludzie wierzycie w ten PiS wierzycie to róbcie tak dalej nawet amerykańskie gazety o nas piszą że cofamy się w rozwoju będzie wojna domowa bedziecie szczesliwi

 7. Na takie sumy P. Wójt zanim podjęła decyzję musiała mieć uchwały Rady Gminy, uchwały powinny być badane przez Komisję Rewizyjną RG.
  Ponadto w Gminie jest chyba zatrudnionych co najmniej dwóch prawników, zatem zarówno w sprawie procedury jak i decyzji P.. Wójt nie była osamotniona. Stąd wątpliwość czy faktycznie popełniono uchybienia skutkujące rzekomą stratą na majątku Gminy.

 8. Już był taki jeden, co długiem finansował inwestycje, rządził tym krajem z ramienia pzpr, a na imię miał Edward. Jego pomysły nie wyszły nam na dobre. A musi Pan wiedzieć Panie Warszawiak, że są w Polsce gminy które wyglądają dużo lepiej od Lesznowoli, a długów nie mają. Poza tym, to co takiego mega nowoczesnego mamy w tej gminie? To może jeszcze dołożyć do tego propagandę wzorem tej z lat 70-80 i radości nie będzie końca 🙂

 9. Mieszkam w tej gminie 20 lat i widzę jak dobrze i spokojnie się tu żyje. Nie wierzę w postawione Pani Wójt zarzuty, a propozycja p. Muszyńskiego (PiS), “że w poczuciu obowiązku i dla przejrzystości dalszych działań Urzędu Gminy, pani wójt poda się do dymisji” jest tyleż śmieszna, co bezczelna. Skandale z lekami, w szpitalach, na SORach – czy jest jakaś dymisja? Skandal z naborem do liceów – czy jest jakaś dymisja? Rozpierducha w armii – czy jest jakaś dymisja? Wyrżnięta puszcza, zapomniana “stodoła” i protekcja dla “córki leśniczego” – czy była dymisja? Póki co Pani Wójt postawiono zarzuty, do których się nie przyznała, i NIC WIĘCEJ – i ma być dymisja?!!! Chyba, że już oficjalnie którejś sejmowej nocy uchwalono, że stosuje się różne standardy: inne dla sortu PANÓW, inne dla reszty świata.

  • Pani EwoK, zamieściłem ten wpis już pod innymi artykułami, ale ponowię go tutaj: Cały czas rozmawiamy o zarzutach postawionych p. Batyckiej? Czy o jakiś bliżej nieokreślonych politycznych konotacjach? Snucie wywodów na temat układów i politycznych zależności mija się z celem w sytuacji, gdy p. Batycka ma postawionych 6 zarzutów, z czego już 3 są ujawnione. Wszystkim oszołomionym politycznymi teoriami spiskowymi radziłbym skupić się na faktach. Dlaczego do dziś pomimo sądowych nakazów UG Lesznowola nie ujawnił do publicznego wglądu dokumentów dotyczących umarzania długów? Dlaczego nie ujawniono dokumentów dot. dzierżawy KPGO Mysiadło? Co się stanie (a tak się stanie) gdy gmina Lesznowola utraci wpływy z tytułu dzierżawy tych terenów (140 mln. zł)? Ludzie, przestańcie chrzanić tylko zacznijcie wyciągać proste empiryczne wnioski. Tak wspaniale jesteśmy zarządzani przez te lata, że grozi nam finansowa katastrofa! Albo zarząd komisaryczny, albo likwidacja gminy i wchłonięcie przez Piaseczno. I jeszcze jedno Pani EwoK myślę, że kapcie Pani spadną gdy przyjdzie Pani zapłacić pierwszy rachunek za śmieci – dzieło naszej wspaniałej gminy. No chyba, że zabraknie wody w kranach… Naprawdę najlepsi urzędnicy w Polsce 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię