Zastanawiasz się, co to jest znak towarowy? W głównej mierze służy on do identyfikacji towarów oraz usług pochodzących od konkretnej firmy. Najpopularniejsze znaki, jakie możemy spotkać na rynku, to znaki słowne, graficzny bądź słowno-graficzne. Co ciekawe, rozwijająca się technologia sprawiła, że obecnie można rejestrować bardziej niekonwencjonalne znaki, wśród których wyróżnić można dźwięki, smaki, zapachy bądź hologramy.
Zastanawiasz się, jak zarejestrować znak towarowy? Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez przedsiębiorców z różnych branż.
Chcąc zastrzec znak towarowy, trzeba zgłosić się do odpowiedniego urzędu patentowego, zajmującego się własnością intelektualną. W tym miejscu trzeba złożyć wniosek o rejestrację znaku. W Polsce urzędem, który zajmuje się tymi sprawami, jest Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej.
Złożenie wniosku do UPRP rozpoczyna trwający kilka miesięcy proces rejestracji. W pierwszym kroku urząd rozpatruje, czy wszystkie formalności zostały odpowiednio dopełnione. Poza sprawdzeniem poprawności wniosku ekspert urzędu patentowego dokonuje analizy znaku pod względem wystąpienia bezwzględnych przesłanek odmowy rejestracji znaku towarowego. W sytuacji, jeśli takie przeszkody nie zostały znalezione, następuje publikacja zgłoszenia w Biuletynie Urzędu Patentowego. Ten ważny krok rozpoczyna okres sprzeciwowy trwający 3 miesiące.
Okres sprzeciwowy to czas, w którym osoby trzecie mają prawo do wniesienia sprzeciwu do urzędu, jeżeli uważają, że rejestracja znaku towarowego narusza ich wyłączne prawo do znaku. W sytuacji braku sprzeciwu okres ten kończy się wydaniem decyzji warunkowej i po opłaceniu należnych opłat za rejestrację znaku i jego publikacje, oznaczenie uzyskuje prawo ochronne.
Omówiliśmy już proces rejestracji znaku towarowego, ale warto również wyjaśnić, dlaczego jest to tak istotne. Zastrzeżenie znaku towarowego przynosi mnóstwo korzyści finansowych i prawnych. Znak mający wyraźną ochronę prawną nie jest tak często narażony na działanie nieuczciwej konkurencji, jak ten sam znak bez ochrony prawnej.
Jeśli jesteś przedsiębiorcą, któremu zależy na wieloletnim budowaniu firmy oraz na zdobytej renomie i zaufaniu klientów, musisz zadbać o rejestrację swojego znaku towarowego. Zdarza się, że inni przedsiębiorcy wyprzedzają swoją konkurencję w rejestracji znaków towarowych. Nie dopuść do tego. Możesz bowiem w mgnieniu oka stracić pozycję w wyszukiwarkach internetowych, mediach społecznościowych, a także prawo do korzystania z domeny internetowej.
Polskie prawo nie uwzględnia konieczności rejestracji znaku. Żaden urząd nie może Cię do tego zmusić. Jednak wykonanie tego kroku może dać Ci pewność znacznie łatwiejszego dochodzenia swoich praw, jeśli zajdzie taka potrzeba w przyszłości. Posiadanie świadectwa ochronnego sprawia, że przedsiębiorca nie musi szukać dowodów na wykorzystywanie nazwy firmy przez osoby do tego nieuprawnione. Wystarczy, że w szybkim czasie przedstawi numer ochrony znaku towarowego. To wystarczający sposób na to, by pozbyć się nieuczciwej konkurencji oraz podróbek.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu piasecznonews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz