Zamknij

Wielka premiera „Księgi chrztów parafii Czersk 1680-1732”

10:00, 26.03.2025 Aktualizacja: 00:03, 27.03.2025
Skomentuj fot. Robert Prasolik fot. Robert Prasolik

GÓRA KALWARIA W sobotę odbyła się długo wyczekiwana premiera książki „Księga chrztów parafii Czersk 1680-1732”, której opracowania podjęli się Piotr Rytko oraz znakomity łacinnik Jacek Ducki. Publikacja została wydana przez Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Czersku z okazji jubileuszu 30-lecia tej organizacji.

– Niezmiernie się cieszę z bardzo dużego zainteresowania tą publikacją, która obejmuje nie tylko przetłumaczone z łaciny na język polski najstarsze metryki czerskiej parafii, ale także historię parafii, kościołów i archidiakonatu w Czersku – podkreślił Piotr Rytko, prezes TOnZ Czersk.

Wiele lat pracy zwieńczone sukcesem

Książka to efekt wieloletniej, żmudnej pracy badawczej i translatorskiej. Zawiera nie tylko metryki chrztów z lat 1680–1732, ale także bogaty materiał ilustracyjny, w tym archiwalne dokumenty, mapy oraz współczesne fotografie. Publikacja jest czwartym tomem w ramach serii najstarszych Ksiąg Metrykalnych Ziemi Czerskiej opracowywanej przez Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Czersku.

– Wiele lat ciężkiej pracy zaowocowało pięknym wydaniem publikacji z licznymi rycinami, archiwalnymi dokumentami, mapami, ale też współczesnymi fotografiami – zaznaczył prezes Rytko.

Publikacja powstała dzięki współpracy wielu specjalistów, w tym Jacka Duckiego, który dokonał tłumaczenia i opracował wstęp, a także Tomasza Szmita, odpowiedzialnego za stronę graficzną oraz skład. Konsultacje historyczne prowadzili m.in. Ewa Bagieńska, dr Włodzimierz Bagieński, dr Mariusz Rombel, Patryk Zduńczyk i Joanna Zwolińska.

Mecenat kultury i duże zainteresowanie

Wydanie książki było możliwe dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego. Podczas premiery reprezentant Urzędu Marszałkowskiego, Tomasz Rosłonek, odczytał list gratulacyjny od członkini Zarządu Województwa Mazowieckiego Anny Brzezińskiej i przekazał pozdrowienia od marszałka Adama Struzika.

– Samorząd Województwa Mazowieckiego to prawdziwy mecenas kultury na Mazowszu – podkreślił Piotr Rytko, dziękując za wsparcie finansowe i docenienie pracy badawczej.

Spotkanie premierowe zgromadziło licznych miłośników historii Czerska. Wśród gości znaleźli się m.in. biskup Michał Janocha z Archidiecezji Warszawskiej, dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego dr Wojciech Brzeziński, a także regionaliści i historycy z całego Mazowsza.

Optymistyczne wieści o Szkucie Czerskiej

Podczas wydarzenia dr Wojciech Brzeziński przekazał pozytywne informacje dotyczące planów konserwacji Szkuty Czerskiej oraz utworzenia Muzeum Szkuty w Czersku.

– Jego słowa dają nam nadzieję, że za kilka lat powstanie wreszcie wymarzone muzeum i szkuta powróci po konserwacji do miejsca odnalezienia – zaznaczył prezes TOnZ Czersk.

Muzyka i kulinarne dziedzictwo Czerska

Premierę książki uświetnił występ Małgorzaty Charko, a goście mieli okazję skosztować przysmaków kuchni urzeckiej przygotowanych przez żonę Piotra Rytko, w tym tradycyjnego warkocza drożdżowego z syropem z buraka cukrowego.

Wydarzenie odbyło się w Ośrodku Kultury w Górze Kalwarii, a fotorelację przygotował Robert Prasolik.

Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Czersku zapowiada kolejne publikacje dotyczące historii regionu, a autorzy już teraz myślą o kolejnych tomach ksiąg metrykalnych.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%