5 zasad skutecznego zarządzania portfelem inwestycyjnym

0

Efektywne zarządzanie portfelem inwestycyjnym to pracochłonne zadanie. Aby było ono możliwe, konieczne jest podjęcie wielu kroków w ramach przygotowania do jego budowy. Równie istotne są późniejsze działania, które wymagają analizy i elastyczności oraz odporności na stres związany z ryzykiem. Postanowiliśmy więc nieco przybliżyć kwestie, które pomogą Ci skutecznie prowadzić swój portfel inwestycyjny.

 

Opracuj strategię budowy portfela inwestycyjnego

Inwestowanie bez ustalonej strategii w długofalowej perspektywie jest nieefektywne i obarczone sporym ryzykiem. Dlatego, zanim zaczniesz tworzyć portfel inwestycyjny, poświęć czas na opracowanie planu działania. Najważniejsze jest określenie celów. Mogą one dotyczyć np. zminimalizowania ryzyka inwestycyjnego. Równie popularne jest ich powiązanie z osiągnięciem konkretnego zwrotu z inwestycji lub po prostu zwiększenia wartości portfela inwestycyjnego.
Kiedy już wiesz, co chcesz osiągnąć, będziesz w stanie ustalić, jakie inwestycje Cię interesują, a także określić okres, w którym realnie będziesz w stanie dążyć do realizacji ustalonych celów. Zarządzanie portfelem inwestycyjnym w oparciu o strategię, daje Ci więc duże pole do efektywnego podejmowania dalszych działań. Jest to także sposób na redukcję stresu związanego z tym procesem, ponieważ dobra strategia zakłada między innymi wzięcie pod uwagę mniej korzystnych scenariuszy.

Wybierz dom maklerski

Tym, o co należy zadbać na początku budowania portfela, jest odpowiedni wybór domu maklerskiego. W tym celu przeanalizuj ofertę i wybierz najlepszą pod kątem opłacalności, ale także możliwości inwestycyjnych oraz obsługi. Powinno Ci zależeć na doświadczonym zespole profesjonalistów, którzy wielokrotnie z sukcesem wykorzystywali swoją wiedzę. Dzięki temu, w razie potrzeby obsługę zleceń będziesz w stanie przekazać w dobre ręce, a do tego uzyskasz niezbędną pomoc i wsparcie na każdym etapie procesu inwestycyjnego.

Dywersyfikuj swój portfel inwestycyjny

Jednym z podstawowych błędów, które możesz popełnić jako początkujący inwestor, jest inwestycja tylko w jeden typ instrumentów finansowych. Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego niesie za sobą o wiele więcej zalet. Przede wszystkim rozłożenie kapitału, jest sposobem na zwiększenie zysków i redukcję ryzyka. Przykładem może być jednoczesny zakup np. obligacji korporacyjnych i obligacji Skarbu Państwa. Część środków jest w stanie przynieść większy przychód, podczas gdy reszta lokowana jest w nieco mniej rentownym, jednak bardziej odpornym na ryzyko niewypłacalności instrumencie.

Oczywiście budowa portfela inwestycyjnego będzie różnić się w zależności od indywidualnych preferencji jego właściciela. W grę wchodzi również doświadczenie i środki finansowe, które jest on w stanie zainwestować. Poza obligacjami jego częścią mogą stać się także inwestycje w akcje, nieruchomości, a nawet surowce. Tak duża dywersyfikacja portfela inwestycyjnego wymaga jednak doświadczenia, a zazwyczaj również współpracy z doradcą.

Oceniaj i zarządzaj poziomem ryzyka

Redukcja ryzyka to nie zawsze jedno z głównych założeń, jakie mogą Ci przyświecać podczas budowy portfela inwestycyjnego. Jednak co to oznacza w praktyce? Częścią tworzenia strategii, powinna być ocena tolerancji ryzyka. Dotyczy ona Twojej zdolności do ponoszenia możliwych strat i radzenia sobie w trudnych sytuacjach wynikających ze sposobu lokowania kapitału. Jej określenie będzie miało również duży wpływ na strategię i zarządzanie portfelem inwestycyjnym, w tym na rodzaj instrumentów finansowych, w jakich ulokujesz pieniądze.
Samodzielne oszacowanie tolerancji na ryzyko może być jednak problematyczne. Trudno też znaleźć pomagające w tym narzędzia. Dobrym pomysłem będzie więc konsultacja z doradcą. Możliwe, że wybrany dom maklerski jest w stanie zaoferować pomoc doświadczonego opiekuna w tym zakresie. Pomoże to w radzeniu sobie z decyzjami dotyczącymi kupna czy sprzedaży instrumentów finansowych w przyszłości. Dzięki temu efektywne zarządzanie portfelem inwestycyjnym w dłuższej perspektywie będzie łatwiejsze.

Analizuj portfel inwestycyjny regularnie

Nie zapominaj, że skuteczność w dużej mierze wymaga regularnych działań i monitorowania wielu czynników. Koniecznie więc staraj się przeprowadzać co jakiś czas analizę swojego portfela inwestycyjnego. Sprawdzaj, czy dotychczasowy sposób lokowania środków na pewno odpowiada opracowanej wcześniej strategii. Uaktualniaj też wiedzę na temat bieżących emisji obligacji korporacyjnych i pozostałych instrumentów finansowych. Dokonasz tego za pomocą indywidualnego konta w wybranym domu maklerskim. Przykładem są dane o emisjach obligacji, dostępne w Michael / Ström Dom Maklerski.
Nie zapominaj także o tym, że Twój portfel inwestycyjny w wielu przypadkach może wymagać aktualizacji, a strategia – wprowadzenia drobnych zmian. Wpływ na taką sytuację najczęściej ma zmieniająca się sytuacja rynkowa i jej potencjalny wpływ na realizację zakładanych celów. Ale równie istotna jest Twoja pozycja jako inwestora. Zmiany każdorazowo warto jednak skonsultować z profesjonalnym doradcą finansowym.
Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię