Na jednym z lokalnych profili w mediach społecznościowych pojawiła się informacja wraz ze skrinem wiadomości z jednego z referatów w Urzędzie miasta. Wydział Utrzymania Terenów Publicznych do sołtysów gminy wysłał prośbę o wskazanie miejsc na terenach gminnych, gdzie można by postawić dodatkowe kontenery PCK. Problem w tym, że kontenery PCK służą do zbiórki odzieży nadającej się do ponownego użytku – w dobrym stanie, nadającej się do przekazania osobom potrzebującym.
Tymczasem, zgodnie z wytycznymi urzędu, do tych pojemników miałaby trafiać nienadająca się do użytku odzież, czyli odpady. To oznacza, że zamiast stworzyć realny system zbiórki tekstyliów, zgodny z przepisami, gmina szuka półśrodków, które mogą jedynie doprowadzić do chaosu i przepełnienia kontenerów PCK odpadami.
Warto przypomnieć, że obowiązek segregacji tekstyliów nie jest niczym nowym – gminy wiedziały o nim od 2019 roku, kiedy to Unia Europejska zobowiązała kraje członkowskie do wdrożenia tych przepisów. Ministerstwo Klimatu i Środowiska opracowało poradnik z dobrymi praktykami w zakresie zbiórki tekstyliów, prezentując sprawdzone i skuteczne rozwiązania. Zadziwia więc, że mimo dostępnych wzorców, nasza gmina wybrała rozwiązanie całkowicie nieakceptowalne.
Każda gmina zawiera umowy z firmami zajmującymi się odbiorem i wywozem odpadów. Piaseczno, mając świadomość nadchodzących przepisów, mogło już wcześniej uwzględnić w takich umowach dodatkowe pojemniki na tekstylia, tak aby mieszkańcy mieli jasne i wygodne miejsce do ich wyrzucania. Takie rozwiązanie zastosowało Legionowo, gdzie już teraz ustawiono sześć nowych pojemników na tekstylia w różnych częściach miasta.
➡️ Legionowo daje przykład i na swoim profilu w mediach społecznościowych pisze: "Każdy z nas może mieć wpływ na przyszłość naszej planety – wystarczy odpowiednio segregować odpady! Dlatego Miasto Legionowo wychodzi naprzeciw nowym przepisom i ułatwia mieszkańcom segregację tekstyliów! Dziś na ulicach Legionowa pojawiło się 6 nowych pojemników na odpady tekstylne. ♻️ Mamy nadzieję, że dzięki tej inicjatywie mniej tekstyliów trafi na wysypiska, a więcej z nich zostanie ponownie wykorzystanych. ?゚メレ"
Piaseczno mogło postąpić podobnie, ale zamiast tego wybrało rozwiązanie prowizoryczne i niewłaściwe.
Gmina powinna stworzyć jasny system zbiórki odpadów tekstylnych. Zamiast wykorzystywać kontenery PCK niezgodnie z ich przeznaczeniem Co można zrobić na przykład stworzyć specjalne punkty zbiórki tekstyliów – zarówno w PSZOK, jak i w wyznaczonych miejscach na terenie gminy, przeprowadzić kampanię informacyjną dla mieszkańców, wyjaśniając, gdzie i jak należy wyrzucać zużyte tekstylia. Skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań rekomendowanych przez ministerstwo, zamiast improwizować i wprowadzać mieszkańców w błąd.
Tego typu pomysły przeczą także walce ze śmieciami i są całkowicie nieekologiczne. Z jednej strony władze lokalne chwalą się działaniami na rzecz zieleni, redukcji emisji spalin i dbałością o środowisko, a z drugiej forsują rozwiązanie, które jest absurdalne i nie do zaakceptowania. Wprowadzenie chaosu w segregacji tekstyliów sprawi, że więcej odpadów trafi na wysypiska, zamiast zostać ponownie wykorzystanych lub przetworzonych zgodnie z prawem i dobrymi praktykami.
Mieszkańcy zasługują na przejrzysty i zgodny z przepisami system segregacji. Nie można traktować kontenerów PCK jako łatwego rozwiązania na problem odpadów tekstylnych, bo nie do tego one służą. Władze gminy powinny działać odpowiedzialnie i zgodnie z obowiązującymi regulacjami, a nie iść na skróty, wprowadzając dezinformację.
Liczymy że zostaną wyciągnięte wnioski z tego niefrasobliwego pomysłu, urząd podejdzie do tematu z pełną odpowiedzialnością i zaproponuje rozwiązanie zgodne z oczekiwaniami mieszkańców i ich potrzebami oraz dbając o ekologię.
Agnieszka Krzaczek,
mieszkanka gminy Piaseczno,
edukatorka członkini Kogutorium oraz Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz