Szyba sklejona taśmą, nieszczelny układ hamulcowy, to część usterek autobusu relacji Warka-Piaseczno

3

GÓRA KALWARIA Uszkodzona przednia szyba sklejona taśmą, skorodowane elementy nadwozia, nieszczelny układ hamulcowy – tak właśnie wyglądał autobus relacji Warka-Piaseczno, który skontrolowali policjanci piaseczyńskiego wydziału ruchu drogowego. W takim stanie technicznym nie miał prawa wyjechać w dalszą drogę i się na niej nie znalazł!

 

Warunki techniczne oraz wyposażenie autobusu szczegółowo opisane jest w paragrafie 18 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 31 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Niedopuszczalna jest sytuacja w której kierujący, mając świadomość, że autobus za kierownicę którego wsiada, znajduje się w opłakanym stanie technicznym, a mimo to zarówno kierujący jak i właściciel firmy transportowej nie widzą w tym niczego nadzwyczajnego. Wykazują się w tej sytuacji brakiem dbałości o życie i zdrowie przewożonych pasażerów.

Policja otrzymała informację o autobusie, który w złym stanie technicznym wyjechał właśnie z Warki i przemieszcza się w kierunku Piaseczna. Policjanci piaseczyńskiej drogówki niezwłocznie podjęli czynności, by wskazany w zgłoszeniu autobus zlokalizować i dokonać sprawdzenia stanu technicznego. Mundurowi mając wiedzę, że autobus za kilka minut podjedzie na przystanek autobusowy w Górze Kalwarii, postanowili na niego cierpliwie poczekać.

Kiedy pojazd pojawił się na przystanku autobusowym funkcjonariusze dokonali kontroli stanu technicznego. Okazało się, że autobus ma rozbitą zewnętrzną szybę w przednich drzwiach, a usterkę tę ktoś chciał ukryć dość nieudolnie sklejając ją taśmą. Ponadto funkcjonariusze ujawnili znaczną korozję elementów nadwozia oraz nieszczelność układu hamulcowego. 63-letni kierujący autobusem został ukarany mandantem karnym w wysokości 200 złotych, stracił również dowód rejestracyjny. Niesprawny technicznie autobus nie został dopuszczony do ruchu i nie wyjechał już na drogi powiatu piaseczyńskiego.

Niestety ta sytuacja pokazuje, że kierowcy wciąż lekceważą obowiązujące przepisy. Szczególną wagę, co do stanu technicznego pojazdu do którego wsiadają, powinni przywiązywać właśnie kierujący świadczący usługi przewozu osób. Mowa tutaj oczywiście o kierujących autobusami miejskimi. Poruszając się niesprawnym pojazdem stwarzają zagrożenie nie tylko dla samych siebie, ale również osób które przewożą.

 

KPP

3 KOMENTARZE

  1. Hasa, kierowca powie ,że nie pójdzie takim sprzętem, a pracodawca powie to ja Panu podziękuję i tym wozem pojedzie ktoś inny. Także bzdurą jest karać kierowcę, powinno dowalać się pracodawcy właścicielowi pojazdu, a nie kierowcy. Policja niech zacznie myśleć

  2. W całym tym materiale najbardziej szokujące jest to, że do Warki dotarł już wynalazek autobusu (nawet jak ten autobus jest zbity z desek i toczy się na trzech kołach od wozu drabiniastego).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię