W trosce o zdrowie psychicznie

0

LESZNOWOLA W gminie Lesznowola zorganizowano Projekt Miesiąca Zdrowia Psychicznego. W ramach inicjatywy mieszkańcy mogli wziąć udział w bezpłatnych konferencjach, warsztatach i wydarzeniach artystycznych, których wspólnym mianownikiem była troska o kondycję psychiczną człowieka

Organizatorzy akcji podkreślali, że zdrowie psychiczne to coś więcej niż brak zaburzeń psychicznych wymienionych w różnych dokumentach. Jest dobrostanem, w którym realizowane są możliwości jednostki. Osoba w stabilizacji radzi sobie właściwie z sytuacjami życiowymi, uczestniczy w życiu społecznym, a także produktywnie pracuje. Stanowi ono również podstawę dobrego samopoczucia i zdolności funkcjonowania w społeczeństwie.

Miesiąc Zdrowia Psychicznego rozpoczął się od warsztatów w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Noblistów Polskich w Lesznowoli pod nazwą „Poezjoterapia – pisanie terapeutyczne jako skuteczna metoda wyrażania myśli i uczuć”. W trakcie ich trwania Agnieszka Gołąb w poetycki sposób opowiedziała w jaki sposób można uwolnić głęboko skrywane w sobie emocje. Metody te były przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych. Następnie ponad sto osób wzięło udział w konferencji „Wiek senioralny – kryzys czy wyzwanie?”, którą zainicjowało stowarzyszenie Kobiety w Centrum Mazowsze – Oddział Lesznowola pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Mazowieckiego i Wójt Gminy Lesznowola.

Podczas panelu dyskusyjnego z udziałem ekspertów rozmawiano o wielu trudnych problemach dotykających osoby w wieku senioralnym – osamotnieniu, bezsenności, syndromie pustego gniazda czy niechęci do aktywności po przejściu na emeryturę. Eksperci przekonywali, że sposobem radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi jest nawiązywanie pozytywnych relacji, a także skorzystanie ze wsparcia psychologa lub psychiatry. Jedną z panelistek była nauczycielka technik oddechowych i radzenia sobie ze stresem – Magdalena Żołądek, która przypomniała zebranym, że sojusznikiem w walce ze stresem jest nasz własny oddech. W ZSP w Lesznowoli odbyły się także warsztaty dla seniorów pt. „Wiosenne przebudzenie”, na które zaprosili uczniowie klasy 3a i ich wychowawczyni Agata Kacprzak-Kołakowska. Spotkanie miało na celu pokazanie jak ważne jest aktywizowanie osób starszych do działania, co udało się wspaniale połączyć z integracją z młodszym pokoleniem.

W ramach inicjatywy odbyły się również: konferencja dla rodziców i nauczycieli w ZSP Lesznowola, przedstawienia dla najmłodszych przedszkolaków z terenu gminy, na Dyskusyjnym Klubie Książki w Magdalence omawiana była książka „Jestem Marysia i chyba się zabiję dzisiaj” Mery Spolsky, certyfikowane terapeutki poprowadziły warsztat terapii uwalniania emocji i radykalnego wybaczania oraz techniki oddechowe „W trosce o siebie! Jak zadbać o dobrostan psychiczny i równowagę emocjonalną”. Cykl wydarzeń zwieńczyły gra terenowa dla uczniów klas 6-7 oraz teatr dla klas ósmych.
– Staraliśmy się objąć Miesiącem Zdrowia Psychicznego wszystkie grupy zainteresowanych – mówi Agata Kacprzak-Kołakowska. – Również inne działania wszystkich gminnych instytucji w marcu nawiązywały do polepszania jakości zdrowia psychicznego mieszkańców.

Projekt realizowany był we współpracy kilku podmiotów. Zaangażowały się w niego: stowarzyszenie Kobiety w Centrum – Oddział Lesznowola, Gmina Lesznowola, Centrum Zdrowia Psychicznego w Piasecznie, Gminny Ośrodek Kultury w Lesznowoli, Biblioteka Lesznowola, Pełnomocnik ds. profilaktyki uzależnień w Gminie Lesznowola oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lesznowoli.

Tyl./fot. Katarzyna Kucybała/K Kate Pho_topassion

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię