Rok temu odszedł Tomasz Dudek. Teraz uczczą jego pamięć

0

PIASECZNO W grudniu zeszłego roku zmarł Tomasz Dudek, który przegrał walkę z Covid-19. Trzydziestopięciolatek był trenerem KS Gosirki Piaseczno, a wcześniej piłkarzem (między innymi Polonii Warszawa, Górnika Łęczna i Sparty Jazgarzew) oraz pracownikiem Biblioteki Publicznej w Piasecznie. Już w najbliższą sobotę odbędzie się pierwszy turniej halowy poświęcony jego pamięci

Tomasz Dudek, który urodził się 1 kwietnia 1985 roku w Warszawie, znany był przede wszystkim jako piłkarz, który zetknął się z futbolem na wysokim krajowym poziomie. Swoją karierę rozpoczął w KS Piaseczno, gdzie od samego początku występował jako środkowy obrońca, choć zdarzało się, że grywał również na lewej stronie defensywy. Na boisku wyróżniał się warunkami fizycznymi (190 cm wzrostu), skutecznością przy stałych fragmentach gry i boiskową inteligencją.

Graliśmy razem w Piasecznie kilka lat, jak zaczynałem przygodę w seniorach – mówi Patryk Kościanek, piłkarz Orła Baniocha. – Później, przy kolejnych powrotach, „Dudi” zawsze był blisko klubu, więc podtrzymywaliśmy kontakt. Jaki był? Przede wszystkim zawsze wesoły i uśmiechnięty, trzymał szatnie. Jako zawodnik wyróżniał się wielkim charakterem i zaangażowaniem – nigdy nie odpuszczał i zawsze walczył do końca. Po informacji o tym że potrzebuje krwi, reakcja moja i innych kolegów była natychmiastowa. To też pokazuje, że wszyscy pamiętamy go bardzo pozytywnie.

Piłkarska droga od Piaseczna do Chylic

Z Piaseczna Tomasz Dudek przeniósł się od razu bardzo wysoko, bo… do grającej w Ekstraklasie Polonii Warszawa, po tym jak został wypatrzony podczas sparingu „Czarnych koszul” z czwartoligowym wówczas Piasecznem. Niestety, nie było mu dane zagrać ani minuty w najwyższej klasie rozgrywkowej. Walcząca o utrzymanie Polonia stawiała wtedy na doświadczonych zawodników, ale i tak nie udało jej się uratować przed degradacją. Więcej szans dostał od trenera Jerzego Engela juniora w pierwszej lidze, ale potem w klubie pojawił się trener Waldemar Fornalik (były selekcjoner reprezentacji Polski), który… miał swoją wizję kwestii kadrowych.

Zakomunikował, że u niego zawodnicy z Warszawy nie będą grali – wspominał Tomasz Dudek w rozmowie z Robertem Iwankiem dla bloga Kspiaseczno.jogger.pl w 2014 roku. – Tak po prostu. Niby warszawski klub, ale trener ze Śląska i w szatni też był Śląsk.

Jeszcze przed przejściem do Polonii „Dudi” był bliski gry w Wiśle Kraków.

– Z Wisłą rozmowy były (…) zaawansowane, bo nie tylko byłem tam na kilku treningach, ale zagrałem również w sparingu, oglądałem mieszkanie, w którym klub miał mnie zakwaterować, doszliśmy do porozumienia w sprawach mojego kontraktu, a w domu miałem już nawet gotową umowę, która tylko czekała na podpis – zdradził Tomasz Dudek. – No ale człowiek wtedy był młody, głupi, zakochany i został w Piasecznie… Teraz trochę żałuję, bo kto wie, jak to wszystko by się potoczyło, no ale nie ma się co zastanawiać. Dawne czasy, nie pamiętam już tego (śmiech).

Następnie zaliczył dobry okres w trzecioligowym Górniku Łęczna, choć zbiegł się on również z problemami zdrowotnymi – kontuzją i zdiagnozowaniem cukrzycy. Od tej pory – jak sam mówił – grał w zasadzie na własną odpowiedzialność. W późniejszych sezonach, z sukcesami, reprezentował barwy Świtu Nowy Dwór Mazowiecki, KS (a później KP) Piaseczno, Polonii Warszawa, Sparty Jazgarzew, a na zakończenie gry w piłce seniorce – Laury Chylice.

Zawsze był uśmiechnięty

Tomasz Dudek realizował się również jako trener – przede wszystkim znany był ze swojej pracy, na różnych poziomach rozgrywkowych, w KS Gosirki Piaseczno.

Co do samej specyfiki pracy z kobietami, to wiadomo, że różnica jest ogromna – wspominał w rozmowie z Robertem Iwankiem. – Wiadomo, co mają kobiety, a czego nie mają mężczyźni. Są w miesiącu takie dni, że dziewczyny są nie do rozmowy, nie do treningu, po prostu masakra. Ale przeważnie jest bardzo fajnie, bo mamy naprawdę zgraną paczkę, świetnie się nam współpracuje i to jest najważniejsze.

Turniej halowy poświęcony jego pamięci

Już w najbliższą sobotę odbędzie się pierwszy turniej halowy poświęcony jego pamięci. Rywalizacja w hali Centrum Edukacyjno-Multimedialnego przy ulicy Jana Pawła II 55 rozpocznie się o godzinie 9.30. Oprócz miejscowych Gosirek w turnieju weźmie jeszcze udział dziewięć piłkarskich zespołów kobiecych, które powalczą o zwycięstwa najpierw w dwóch grupach, a potem (najlepsze) w fazie pucharowej. Oficjalne otwarcie imprezy, które poprowadzi znany komentator sportowy Dariusz Szpakowski, zaplanowane jest na godzinę 13, po którym – o godzinie 13.30 – w wyjątkowym spotkaniu towarzyskim zmierzą się ze sobą zespoły Przyjaciele Tomka z Old Star’s Gosirki.

– Serdecznie zapraszamy wszystkich kibiców na ten wyjątkowy turniej – mówi Magdalena Dudek, trenerka KS Gosirki Piaseczno i siostra Tomasza Dudka.

Patronem medialnym imprezy są Kurier Południowy i Piasecznonews.pl

Grzegorz Tylec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię